21. yüzyıl grafik romanlarında sürrealist yansımalar
Surrealist reflections in 21st-century graphic novels
  1. Tez No: 781742
  2. Yazar: ELİF SENA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Grafik romanlar çizgi roman kültüründen doğmuş bir anlatı biçimi olup çizgi romanlardan farklı olarak daha edebi bir dille yazılmakta ve anlatım biçimi karakterlerin psikolojisi, iç sesleri ve bilinçaltına odaklı olarak şekil almaktadır. Bu çalışmada, geçmişten günümüze gelen süreçte popülaritesi hızla artan grafik romanların anlatımında ve illüstrasyonlarında görülen sürrealist etkiler incelenecektir. Sürrealist düşüncenin esas aldığı yöntemler irdelenecek ve seçilen grafik romanlar üzerinde bu yöntemlerin kullanımından bahsedilecektir. Bu doğrultuda sürrealizmin psikoloji, bilinçaltı, hayal ve düş gibi kavramlar aracılığıyla grafik romanlardaki varlığını ve değerini saptamak, anlatıya gösterdiği etkiyi tartışmak ve sürrealist yöntemler ile arasındaki bağlantıyı irdelemek amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında çizgi roman kültürü, grafik romanın doğuşu ve günümüzdeki yeri, sürrealizm ve sürrealist teknikler araştırılmış, bulgular ve yorum kısmında ise, illüstrasyonlarında ve hikayesinde sürrealizm yansımalarının ve sürrealist tekniklerin görüldüğü, 2000'ler sonrası yayınlanan grafik romanlar incelenmiştir. Çalışma sonucunda, grafik romanların anlatı ve illüstrasyonlarında bulunan psikoloji, hayal, düş, iç ses, bilinçaltı gibi kavramların tespiti ile sürrealist tekniklerden düş, çılgınlık, olağanüstü ve humour (kara mizah) tekniklerinin kullanıldığı saptanmış ve grafik romanlardaki örnekleri ile açıklanmıştır. Buna bağlı olarak grafik romanlarda görülen sürrealist anlatı ve illüstrasyonların, eserlerin bütününe kattığı derinlik incelenmiş ve bu bağlamda grafik romanları özgün kılan sürrealist yöntemler ile olan ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Graphic novels are a narrative form born out of comic book culture. Unlike comics, graphic novels are written in a more literary language, and the subjects they deal with are more profound than comics, but the way of expression is shaped by focusing on the psychology, inner voices, and subconscious of the characters. In this study, the surrealist effects seen in the narration, and illustrations of graphic novels, whose popularity is rapidly increasing from past to present, will be examined. In this direction, it is aimed to discuss the effect of the pictorial appearance of surrealism in graphic novels on the story by using concepts such as psychology, subconscious, imagination, dream, and metaphor, and to examine the connection between surrealism, and surrealism. Within the scope of the study, the culture of comics, the birth of the graphic novel, and it is place today were investigated, and examples were given with the graphic novels published after the 2000s, with the reflections of surrealism in their illustrations. As a result of the study, it is seen that there are surrealist elements in graphic novel illustrations, and narratives containing psychology, imagination, dream, inner voice, subconscious and metaphor elements in graphic novels. Accordingly, in the continuation of the study, the depth that the surrealist illustrations seen in graphic novels add to the narratives of these novels will be investigated, and in this context, the relationship with concepts such as psychology, subconscious, imagination, and metaphor that make graphic novels unique will be examined. A graphic novel application will be presented in line with the data obtained as a result of the research.