Otizm spektrum bozukluğu bulunan ergenlerin ebeveynlerinin kabul ve kararlılık durumlarının bilinçli farkındalıklarına etkisi
The effect of acceptance and commitment status on conscious awareness of parents of adolescents with autism spectrum disorder
- Tez No: 781740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu bulunan ergenlerin ebeveynlerinin kabul ve kararlılık durumlarının incelenmesi ve bu durumun ebeveynlerin bilinçli farkındalıklarına etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu 12-18 yaş arasında otizm spektrum bozukluğu tanılı ergenlerin ebeveynleridir (N=196). Araştırma kapsamında Kişisel Bilgi Formu, Kabul ve Eylem Formu ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler t testi, Anova, Schefee testi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to examine the acceptance and determination status of the parents of adolescents with autism spectrum disorder, and to evaluate the effect of this situation on the mindfulness of the parents. The study is in relational screening model. The study group of the study is the parents of adolescents aged 12-18 years diagnosed with autism spectrum disorder (N=196). Personal Information Form, Acceptance and Action Form and Conscious Awareness Scale were used within the scope of the research. Obtained data were evaluated with t test, Anova, Schefee test and pearson correlation analysis.