Yaşlılarda intihar eğilimlerinin psiko-sosyal değerlendirilmesi
Phsycho-social assessment of suicidal tendencies in elderly people
  1. Tez No: 781818
  2. Yazar: DUYGU DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN, DOÇ. DR. GİZEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma yaşlılık ve intihar arasındaki ilişkisine odaklanmaktadır. Yaşlılıkla birlikte bireyin hayatında fiziksel, bilişsel, ekonomik, psikolojik açılardan çok yönlü değişimler meydana gelmektedir. Bu değişim süreçleri birey için risk faktörleri geliştirebilmektedir. İntihar da bu risk faktörleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda bu çalışmada yaşlılardaki intihar eğilimine dair mesleki bakış açılarının ve medya aracılığıyla topluma yansıyan boyutunun psiko-sosyal bir değerlendirmeyle ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesinde nitel araştırma yönteminden yararlanmış ve durum çalışması deseni uygulanmıştır. Bu çalışmada iki farklı veri toplama yöntemi uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman incelemesiyle veriler toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler sosyal hizmet, sosyoloji, gerontoloji ve psikoloji alanlarından 25 profesyonel meslek mensubunun yaşlı intiharlarına dair değerlendirmeleriyle gerçekleştirilmiştir. Doküman incelemesi ise günlük olarak yayın yapan ulusal düzeydeki dört gazetenin (Hürriyet Gazetesi, Sözcü Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi) yaşlı intiharı haberleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde araştırma desenine uygun olarak çoklu durum analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler sonunda elde edilen verilerin analizinde, durum içi analiz ve çapraz durum analizinden faydalanılmıştır. Bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşmelerde sosyolojik, kültürel ve politika bağlamında yaşlılığın çok yönlü olarak değerlendirilmediği, yaşlı intiharlarına dair ise toplumsal bir farkındalığın olmadığı, medyanın bu konuya ilgisinin az ya da yetersiz olduğu sonuçları elde edilmiştir. Yaşlanmayla beraber ortaya çıkan yalnızlık, düşük ekonomik gelir, rol değişimleri, sağlıktaki kayıplar ve yaşlılığa dair olumsuz toplumsal algıların intihar risklerini oluşturduğu sonuçları elde edilmiştir. Bunun yanı sıra yaşlıların intihar eğilimlerinin önlenmesi adına yaşlılığa dair algıların değiştirilmesi, merkezi ve yerel otoritelerin sorumluk alması, yerinde yaşlanmanın geliştirilmesi, meslek elemanlarının ihtiyaçlarının analiz edilmesi, çok yönlü destek sistemlerinin faaliyete geçirilmesi yönünde öneriler geliştirilmesi sonuçlarına ulaşılmıştır. Yaşlılık ve bu bağlamda intiharın önlenmesi adına multidisipliner bir çalışmanın gerekliliği tüm görüşmelerin sonucunda vurgulanmıştır. Doküman incelemesi ile gazetelerin yaşlı bireylerin intiharlarını haberleştirmede çeşitli etik sorunlar olduğu ve yaşlı intiharının çok az sayıda haberde yer aldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu tez çalışması henüz çok görünür olmayan ancak toplumun hızlı yaşlanmasına bağlı olarak büyük bir risk faktörü olarak görülebilecek intihar davranışını yaşlılık boyutunda ele alırken toplumsal ve mesleki farkındalık durumuna dair naçizane bir değerlendirme katmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationship between the old age and suicide. With old age, multifaceted changes occur in the individual's life in physical, cognitive, economic, psychological terms. These change processes can develop risk factors for the individual. Suicide is also among these risk factors. In this context, in this study, it was aimed to reveal the professional perspectives and social awareness of the suicidal tendency by media in the elderly through a psycho-social assessment. In this study, qualitative research method was used and case study pattern was applied.In this context, in this study, two different data collection methods were applied. Data were collected through semi-structured interview and document review. Semi-structured interviews were conducted with the evaluations of 25 professional professionals from the fields of social work, sociology, gerontology and psychology about elderly suicides. The document analysis was carried out on the news of elderly suicide of four national newspapers. In the analysis of the data, multiple case analysis method was used in accordance with the research design. In this context, in the analysis of the data obtained at the end of the document review and semi-structured interviews, in-case analysis and cross-case analysis were used. In this study, semi-structured interviews revealed that aging was not evaluated in terms of sociological, cultural and political aspects, there was no social awareness about elderly suicides, and the media's interest in this issue was low or insufficient. Also it has been concluded that loneliness, low economic income, role changes, losses in health and negative social perceptions of old age constitute suicide risks. In addition, in order to prevent suicidal tendencies of the elderly, changing perceptions about old age, taking responsibility for central and local authorities, developing aging on the spot, analyzing the needs of professional staff, developing recommendations for the implementation of multifaceted support systems. The necessity of a multidisciplinary study in the name of old age and suicide prevention in this context was emphasized as a result of all the interviews. With the document review, it has been concluded that newspapers have various ethical problems in reporting the suicides of elderly individuals and that elderly suicide is covered in very few news reports. This thesis study deals with suicidal behavior, which is not very visible yet, but can be seen as a major risk factor due to the rapid aging of the society in the dimension of old age. In this context, it aims to include a humble assessment of the state of social and professional awareness in the field.