Acil servise bedensel yakınmalarla gelen hastaların depresyon ölçeği puanlarının belirlenmesi ve acil tıp hekimlerinin depresyona yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Determination of depression scale scores in patients with somatic complaints and evaluations of emergency physicians' approach to depression in emergency department
  1. Tez No: 163192
  2. Yazar: FATİH SOMUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN CİMİLLİ, Y.DOÇ.DR. GÜRKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
III.ÖZET Acil servise bedensel yakınmalarla gelen hastaların depresyon ölçeği puanlarının belirlenmesi ve acil tıp hekimlerinin depresyona yaklaşımlarının değerlendirilmesi. Dr. M.Fatih SOMUNCU Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp AD. İnciraltı / İZMİR Amaç: Acil servise bedensel yakınma ile başvuran hastaların depresyon ölçeği puanlarının belirlenmesi, acil servise başvuran hastaların sosyo-demografik verileri ile depresyon ilişkisinin ortaya konması ve acil tıp hekimlerinin depresyona yaklaşımlarının değerlendirilmesidir. Bu vesile ile hastaların doğru yönlendirilerek acil servisin -işgücü, teknik ve mali anlamda- kaynaklarının gereksiz harcanmasının önlenebilmesidir. Yöntem: DEÜH acil servisine bedensel yalanma ile başvuran hastalar çalışmaya alındı.Çalışmada depresyon ölçeği olarak 'Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD)'kullanıldı.Çalışma formu hastalara acilde çalışan triajda görevli paramedikler tararından uygulandı. Daha sonra hastalara 24 saat içerisinde telefonla ulaşılarak, acil tıp hekiminin depresyona yaklaşımını ve hastanın intihar düşüncesini değerlendirmek amaçlı sorular soruldu ve hastaların acil servis takip formları aynı amaçla incelendi. Acil servis hasta takip formlarındaki depresyonla ilgili herhangi bir ifade, acil tıp doktorunun depresyonu tanımış olduğu anlamında değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda bedensel yakınma ile acil servise başvuran hastalarda % 29.6 oranında depresif olgu tespit edildi. Acil tıp hekimlerinin depresif olguların %8.4'ünü tanıyabildiği, % 16.7'sini psikiyatri polikliniğine yönlendirdiği, % 0.6'sına anti-depresif ilaç başladığı belirlendi. Depresif olguların % 14.5'inde intihar düşüncesi saptanmıştır. Evliliğin (p=0.755), cinsiyetin (p=0.054), aile ile yasanım (p=0.147) depresyonu etkilemediği ve hastaların şikayet süreleri (p=0.79) ile depresyon arasında ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan, eğitim durumu düşük olanlarda (p=0.001), kendi ekonomik durumunu 'kötü' olarak ifade edenlerde (p=0.014), yaşlılarda (p=0.001), yalnız yaşayanlarda (p=0.016), acil serviste monitörlü birimde izlenenlerde (p=0.001), aynı şikayetle doktora başvuru sayısı birden fazla olanlarda (p=0.001), çalışmayanlarda (p=0.001), ev hanımlarında (p=0.001) ve acil servise hafta içi başvuranlarda (p:0.043) depresyon sıklığı daha fazla saptandı. Hastalar arasındakendini 'mutluyum' şeklinde ifade edenlerde depresyon anlamlı derecede daha az tesbit edildi. (p=0.001 OR=3.9). Sonuç: Depresyon acil servislerde oldukça sık görülmesine rağmen yeteri kadar tanınmamaktadır. Depresif olgular sıklıkla bedensel şikayetlerle başvurdukları için hastaların sadece bedensel şikayetlerine yönelinmekte ve bu şikayetlerin tedavisi düzenlenmekte, altta yatan depresyon fark edilmemektedir. Acil tıp hekimleri ilgili bölümler tarafından bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV.SUMMARY Determination of depression scale scores in patients with somatic complaints and evaluations of emergency physicians' approach to depression in emergency department. Dr.M.FatihSOMUNCU Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp AD. înciraltı / İZMİR ObjectivesrThe aim of this study is determination of depression scale scores in patients with somatic complaints in emergency department, assessment of relations between depression and socio-demographic features of patients and evaluations of emergency physicians' approach to depression in the emergency department. Thus, correct management of patients can be achieved and unnecessary use of emergency department sources can be prevented. Methods: In this study, patients with somatic complaints are enrolled.The 'Hospital Anxiety and Depression Scale' was used in our study as a depression scale. Study forms were applied to patients by paramedics who work in emergency department. Later the patients who were found depressive were called by phone and were asked some questions to evaluate the emergency phycians' approach to depression and to learn about their suicidal thoughts. Also the emergency charts of me patients were examined. Results: In our study, we found 29. 6 % of patients as a depressed. Recognition of depression by emergency physicians was poor, only 8.4 % of depressed patients could be recognized. Also, we found that among the depressed patients 16.7 % have been directed to psychiatry department and 0.6 % have been prescribed antidepressant drugs by emergency physicians. Suicidal thoughts were found in 14.5 % of depressed patients. According to the results of our study, there were no relations between depression and sex (p=0.054), living with family (p=0.147), being married (p=0.755), duration the of main complaint (p=0.054). On the other hand, we found that there were significant relations between education (p:0.001), economic status (p=0.014), age (p=0.001), occupation (p=0.001), number of visits with the same complaint (p=0.001), living alone (p=0.016), subunit of emergency department in which the patients were observed p=0.001), time of admission to emergency department (whether weekend or within week ) (p=0.043) and depression. The patients who defined yourself as a unhappy were found 3.9 times more depressed than those who defined yourself as a happy (p=0.001 OR=3.9).Conclusions: Despite depression is a common disease, it cannot be recognized well. Depressive patients are referred to health services mostly with somatic complaints. So most of the time, somatic complaints are treated but not the depression. Emergency department physicians should be educated about depression by related departments.