İlkokulda veli katılımı ile olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation between parental involvement in primary school and the positive parent-child relationship
- Tez No: 781823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM DEMİR ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokulda veli katılımı ile olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Anadolu yakasındaki 2021-2022 yıllarında eğitim-öğretime devam eden 400 ilkokul öğrencisinin velisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Veli Katılım Ölçeği, Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veli katılımı ve olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi değişkenlerinin velilerin yaşlarına, cinsiyetlerine, gelirlerine ve eğitimlerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediğini tespit ederken iki gruplu değişkenler için bağımsız gruplar t-testi, iki veya daha fazla grubu olan değişkenler için ise tek yönlü ANOVA analizi gerçekleştirilmiştir. Değişkenler ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Veli katılımının olumlu ebeveyn çocuk ilişkisinin anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığını tespit etmek için doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; annelerin babalara kıyasla veli katılım ölçeğinden daha fazla puan aldıkları, çocuğun ödev ve çalışmalarını daha çok destekledikleri, katılım konusunda kendilerini daha çok geliştirdikleri, çocukla daha iyi iletişim kurdukları ve öğrenmeyi destekleyici ev ortamını oluşturdukları; çalışmayan ebeveynlerin çalışanlara kıyasla çocuğun ödev ve çalışmalarını daha çok desteklediği ve çocukla daha iyi iletişim kurduğu sonucuna ulaşılmıştır. Olumlu ebeveyn çocuk ilişkisinin veli katılımı ölçeğinin toplam puanı ve tüm alt boyutlarıyla anlamlı ve pozitif yönlü ilişkisi bulunmuştur. Veli katılım ölçeğinin toplam puanı ve alt boyutları anlamlı ve pozitif yönlü olarak birbirleriyle ilişkili bulunmuştur. Veli katılımı ölçeği toplam puanı olumlu ebeveyn çocuk ilişkisini yordadığı modelin anlamlı olduğu bulunmuştur. Model varyansın %16'sını açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relation between parent involvement and positive parent-child relationship in primary school. This research is a descriptive study conducted with one of the survey patterns which is the relational screening model. The study group consists of the parents of 400 primary school students in the Anatolian side of Istanbul who continue their 2021-2022 educational year. For data collection, Parent Participation Scale, The Parent-Child Relationship Scale and an information form created by the researcher were used. To determine whether the variables of parent involvement and positive parent-child relationship differ significantly according to the age, gender, income and education of the parents, independent group t-test was performed for variables divided in two groups and one-way ANOVA analysis was performed for the variables divided in two groups or more. Pearson Correlation analysis was performed to examine the relation between variables and their sub-dimensions. Linear regression analysis was performed to determine whether parent involvement was a significant predictor of positive parent-child relationship. According to the results obtained from the research; mothers got higher scores regarding the parent participation scale compared to fathers. They support their children in studying and doing their homeworks, further improve themselves in school involvement, communicate better with the child, and create a home environment that is supportive of learning. It has been concluded that non-working parents help their children in studying and doing their homeworks more and communicate better with the child compared to the working ones. A significant and positive relationship was deduced from the total score and all the sub-dimensions of the positive parent-child relationship and the parent involvement scales. The total score and sub-dimensions of the parent participation scale were found to be significantly and positively correlated with each other. High parent involvement predicted significantly and positively positive parent-child relationship scores. The model explained 16% of the variance.