Özdeğerlerin minimizasyonu problemlerinde iç nokta yöntemlerinin uygulanması
Application of interior point methods in minimization problems of eigenvalues
  1. Tez No: 781851
  2. Yazar: BİRGÜL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BÜYÜKKÖROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında matrisler ailesinin gürbüz Hurwitz kararlılığı problemi incelenmektedir. Afin matrisler ailesine karşılık gelen parametreye bağlı Lyapunov fonksiyonlarının varlığı için koşullar verilmiştir. Afin simetrik matrislerin maksimal özdeğerini minimalleştiren bir algoritma oluşturulmuştur. Verilen afin matris aileleri için parametreye bağlı Lyapunov fonksiyonların varlığı bu algoritma ile de incelenebilmektedir. Matris ailelerinin gürbüz kararlılık problemleri lineer matris eşitsizlikleri ile ifade edilebilmektedir. Bu tür eşitsizliklerin çözümü için bir bariyer yöntemi incelenmiştir. Ek bariyer fonksiyonu tanımlanarak bu fonksiyonun self-concordant özelliğe sahip olduğu gösterilmiştir. Yeni bariyer fonksiyonu kullanılarak modifiye edilen yöntem, matrislerin ortak Lyapunov fonksiyonunun varlığı ve LMI problemlerine uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar sayısal olarak örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the robust Hurwitz stability problem of the matrices family is considered. Conditions for the existence of parameter-dependent Lyapunov functions corresponding to the family of affine matrices are given. An algorithm that minimizes the maximal eigenvalue of affine symmetric matrices is constructed. The existence of parameter-dependent Lyapunov functions for a given affine matrices family is examined with this algorithm. The robust stability problems of matrices family can also be generally expressed by linear matrix inequalities. For the solution of such inequalities, a barrier method is examined. An additional barrier function is defined and it is shown that this function has self-condordant property. The modified method by using the new barrier function is applied the existence of the common Lyapunov function of the matrices and the LMI problems. Obtained results are explained numerically with numerous examples.