Yetişkinlerde kırılgan narsisizm ile sosyal anksiyete ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between vulnerable narcissisim and levels of social anxiety and loneliness in adults
  1. Tez No: 781856
  2. Yazar: GÖRKEM DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacını, yetişkin bireylerde kırılgan narsisizm ile sosyal anksiyete ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra çalışmada kırılgan narsisizm, sosyal anksiyete ve yalnızlık düzeylerinin sosyo-demografik değişkenlerle olan ilişkisi de incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini basit rastgele yöntemle seçilen 18-60 yaş arası 216'sı kadın, 102'si erkek toplam 318 kişi oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerden veri toplama amacıyla ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'', ''Kırılgan Narsisizm Ölçeği'', ''Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği'' ve ''SELSA-S Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği'' kullanmıştır. Yapılan ölçeklerin analizi SPSS 26 programında gerçekleştirilmiş, araştırmada Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kırılgan narsisizm, sosyal anksiyete ve yalnızlık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanı sıra, çalışan bireylerin çalışmayan bireylere göre daha fazla korku/anksiyete puanına sahip olduğu, evli bireylerin evli olmayan bireylere oranla yalnızlık puanlarının daha yüksek olduğu, ilişkisi olmayan bireylerin ilişkisi olan bireylere oranla daha yüksek yalnızlık puanına sahip olduğu, 25-40 yaş arası grubun 40-60 yaş arası gruba oranla daha yüksek yalnızlık puanlarına sahip olduğu, düşük gelir durumuna sahip olan bireylerin orta düzey gelir durumuna sahip olan bireylerden daha yüksek yalnızlık puanlarına sahip olduğu, partneriyle birlikte yaşayan bireylerin, arkadaşlarıyla yaşayan bireylerden daha yüksek sosyal anksiyete puanına sahip olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca aile, akraba ve partneriyle yaşayan bireylerin korku/anksiyete puanları daha yüksek bulunmuştur. Partneriyle yaşayan bireylerin, yalnız yaşayan bireylerden kaçınma puanları daha yüksektir. Bulunan bulgular literatür eşliğinde ve ışığında çalışmanın sınırları belirtilerek bilimsel bir zeminde tartışılmıştır ve çalışmanın sonucunda konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The examination of the relationship between fragile narcissism and social anxiety and loneliness levels in adults is the purpose of this study. The relationship between the fragile dimension of narcissism, social anxiety and loneliness levels with gender variable, romantic relationship variable, age variable and income status variable was also examined in the research. This research is made of 216 women and 102 men, totally 318 adults aged between 18 and 60.“Socio-demographic Information Form”,“Fragile Narcissism Scale”,“Liebowitz Social Anxiety Scale”and“SELSA-S Social and Emotional Loneliness Scale”were used on the purpose of collecting data from the invidiuals who were included in the research. The analysis of the scales was carried out in the SPSS 26 program and Pearson Correlation Analysis, Unpaired T Test, One-way Analysis of Variance were used in the research. As the result of the research, it was found that there was a positive and significant relationship between fragile narcissism, social anxiety and loneliness. Besides it was found that employed individuals have higher fear/anxiety scores than unemployed individuals, that married individuals have higher loneliness scores than unmarried individuals, that individuals who are not in a relationship have a higher loneliness score than those who are in a relationship, that the 25-40 age group has higher loneliness scores than the 40-60 age group, that low-income individuals have higher loneliness scores than middle-income individuals, that individuals who live with their partner have higher social anxiety scores than individuals who live with their friends. Fear/anxiety scores of individuals living with family, relatives and partners were found to be higher. Individuals living with a partner have higher avoidance scores than individuals living along. The findings were discussed on a scientific basis in the light of the literature, by specifying the limits of the study and at the end of the study, the suggestions were made.