Covıd-19 nedeniyle tosilizumab almış ve C-reaktif proteini baskılanmış hastalarda bakteriyel enfeksiyonun erken tespitinde biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of biomarkers for early detection of bacterial infection in patients receiving tocilizumab for Covid-19 and C-reactive protein suppressed
- Tez No: 781857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DEMİR ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: SARS-CoV-2, sitokin salınım sendromu (Cytokine release syndrome- CRS) ile birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. IL-6'nın CRS patogenezinde önemli bir rol oynamaktadır. IL-6'nın reseptör blokörü olan tosilizumab CRS tedavisinde önerilen bir ajandır. Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan, mekanik ventilatör (MV) desteği alan COVID-19 hastaları sekonder enfeksiyon riski ile karşı karşıyadırlar. IL-6 yolaklarında üretilen CRP'nin tosilizumab ile baskılanması sekonder enfeksiyonu tanımayı ve tedaviyi geciktirmektedir. Çalışmamızda tosilizumab alan COVID-19 hastalarında gelişen sekonder enfeksiyonu ön görmede rutin laboratuvar tetkikleri içinden CRP dışında kullanılabilecek bir biyobelirteç varlığının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi YBÜ'de tosilizumab alan hastalar dışlama kriterleri sonrası çalışmaya retrospektif dahil edildi. Hastalar tosilizumab aldıktan sonraki ilk 14 gün içinde enfekte ve non-enfekte olarak iki gruba ayrıldı. Enfekte hasta grubunun laboratuvar verileri tosilizumab verildiği gün, kültürde üremeden 48 saat önce, kültürde üremenin olduğu gün ve etkin tedavi verildikten 72 saat sonra olmak üzere dört zamanda kaydedildi. Non-enfekte hastaların verileri ise tosilizumab verildiği gün ve tosilizumab sonrası 7.gün olarak kaydedildi. Gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. BULGULAR: Toplamda 198 hastaya tosilizumab verildiği saptandı. Hastaların 54'ü dışlama kriterleri ile çalışmadan çıkarıldı. Hastaların genel yaş ortalaması 52,7±14,2 (med=52) yıl idi. %51,4'ü (n=74) kadın cinsiyetten oluşmaktaydı. Enfekte ve non-enfekte hasta gruplarının kendi içlerinde ve gruplar arası detaylı karşılaştırmasında PCT'nin ≥0,1 ng/ml ve CRP'nin ≥7,5 mg/L değerlerinin bakteriyel enfeksiyonu yüksek ön gördürücü oldukları saptanmıştır. LDH'ın ise hem bakteriyel enfeksiyonu ön görmede hem de tedavi takibinde değerli olduğu, enfeksiyonu ön görmede ≥483 U/L değerinin %61,9 duyarlılık ve %69,1 seçiciliğe sahip olduğu saptanmıştır. SONUÇ: LDH'ın bakteriyel enfeksiyonu ön görmede ve tedavi takibinde değerli olduğu yine PCT için ≥0,1 ng/ml değerinin bakteriyel enfeksiyonu ön görmede yararlı olacağı, tosilizumab uygulandıktan sonraki ilk hafta içinde CRP baskılanmasına rağmen yine de CRP'nin ≥7,5 mg/L gibi düşük değerlerinin enfeksiyonu ön görmede yol gösterebileceği sonucuna varılmıştır. Tosilizumab sonrası laboratuvar parametreleri yanıltıcı şekilde baskılanabileceğinden hastaların mutlaka klinik bulgularındaki değişimlerinin sekonder enfeksiyonu göstermede önemli olduğu ve yakından takip edilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: SARS-CoV-2 caused the death of many people with cytokine release syndrome (CRS).IL-6 plays an important role in the pathogenesis of CRS. Tocilizumab, a receptor blocker of IL-6, is an agent recommended in the treatment of CRS. COVID-19 patients hospitalized in the intensive care unit (ICU) and receiving mechanical ventilator (MV) support are at risk of secondary infection. Suppression of CRP produced in IL-6 pathways with tocilizumab delays the recognition and treatment of secondary infection. In our study, it was aimed to investigate the presence of a biomarker other than CRP, which can be used in routine laboratory tests to predict secondary infection in COVID-19 patients receiving tocilizumab. MATERIALS AND METHODS: Patients who received tocilizumab in the SBU Antalya Training and Research Hospital ICU were included in the study retrospectively after exclusion criteria.Patients were divided into two groups as infected and non-infected within the first 14 days after receiving tocilizumab.Laboratory data of the infected patient group were recorded at four times: on the day of tocilizumab administration, 48 hours before growth in culture, on the day of growth in culture, and 72 hours after effective treatment.The data of non-infected patients were recorded as the day of tocilizumab administration and the 7th day after tocilizumab. Comparisons were made between groups. RESULTS: A total of 198 patients were found to be given tocilizumab. Fifty-four patients were excluded from the study with exclusion criteria. The mean age of the patients was 52.7±14.2 (med=52) years. 51.4% (n=74) were female. In the detailed comparison of the infected and non-infected patient groups, within and between groups, PCT ≥0.1 ng/ml and CRP ≥7.5 mg/L values were found to be highly predictive of bacterial infection. LDH was found to be valuable both in predicting bacterial infection and in treatment follow-up, with a value of ≥483 U/L having 61.9% sensitivity and 69.1% selectivity in predicting infection. CONCLUSION: LDH is valuable in predicting bacterial infection and in the follow-up of treatment, and a value of ≥0.1 ng/ml for PCT will be useful in predicting bacterial infection, although CRP was suppressed in the first week after tocilizumab administration, it was concluded that low values of CRP such as ≥7.5 mg/L may still be a guide in predicting infection. Since laboratory parameters may be suppressed in a misleading way after tocilizumab, it is thought that the changes in the clinical findings of the patients are important in demonstrating secondary infection and should be followed closely.