Plastic waste and e-waste management, pollution, and recycling in Mali
Mali'da plastik atık ve e-atık yönetimi, kirlilik ve geri dönüşüm
- Tez No: 781865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MOHAMMED ABUBAKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ FESTUS VICTOR BEKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, Mali bağlamında plastik, elektrikli ve elektrikli atık yönetimi (AEEE) hakkında hane halkı bilgisi, farkındalık, tutum, elden çıkarma uygulaması ve ödeme istekliliği (WTP) hakkında sınırlı dokümantasyona sahip mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. farkındalık düzeyine özel ilgi, plastik ve elektrikli ve elektronik atık ekipman bilgisi, atılmasının ana nedeni, özel seçim ve bertaraf uygulaması. Bu amaçla, bu araştırmanın amacı, haneler arasındaki mevcut plastik ve e-atık yönetimi eğilimini değerlendirerek bir politika gündemini kolaylaştırmak için analitik bilgi ilkelerini ortaya koymaktır. Çalışma verileri, anket formlarını dosyalanabilir kağıtlar aracılığıyla rastgele dağıtarak veya Google formu aracılığıyla yüz yüze ve çevrimiçi olarak toplanmıştır. Bu nedenle, 455 katılımcıya anket uygulandı. Mevcut araştırma, yanıt verenler arasında plastik ve e-atık hakkında çok önemli miktarda bilgi keşfetti (ör. %89,45). Satın alırken çevresel faktörlerin dikkate alınması çok sınırlıdır. Örneğin, CO2 emisyonu için enerji verimliliği (%25.69) ve (%14.27). Toplama ve geri dönüşüm gibi atık kontrolünde resmi olmayan sektörün varlığı ile bu araştırma, hane halkının %14,95'inin (e-atık) ve %10,11'inin (PW) ekonomik faydalar için hurda toplayıcılara ürün sattığını ortaya çıkardı. E-atık için sırasıyla %34,5 ve %20,22 civarında hanelerin PW'si eşyalarını evsel atıklarla birlikte atmaktadır. Hanelerin %67,91'i sürdürülebilir bir atık yönetim sistemi geliştirmek için ekstra bir ücret ödemeye istekliydi. Öneri olarak, aktörlerin plastik ve e-atık yönetiminde yer almalarını desteklemek ve onlara yardımcı olmak için e-atık cihazları ve plastik ürünlerle ilgili özel bir yasal çerçeve dikkatle geliştirilmelidir. Öte yandan, farkındalık ve bilgi düzeyine rağmen, Mali'deki WM durumu hala kötüleşiyor. Ayrıca, eğitim sistemi, gerçek, açık ve kesin ekolojik farkındalık geliştirme için haneleri konu hakkında daha derinden uyarmak için yoğun bir program içermelidir. Mali'deki bilinçlendirme programında belediye yetkilileri de önemli bir rol oynamalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis contributes to the existent literature which has limited documentation on understanding household knowledge, awareness, attitude, disposal practice, and willingness to pay (WTP) about plastic, electrical and electrical waste management (WEEE) related in the context of Mali, with a special interest on the level of awareness, knowledge on plastic and electrical and electronic waste equipment, the main reason behind discarding, special choice, and disposal practice. To this end, the goal of this investigation is to stipulate analytical knowledge principles for facilitating a policy agenda by evaluating the actual plastic and e-waste management tendency among households. Study data has been gathered by handing out survey forms randomly through fillable papers or face-to-face and online through Google Forms. Therefore, 455 participants were surveyed. The present investigation discovered a very considerable amount of knowledge on plastic and e-waste among respondents (e.g., 89,45%). Environmental factors consideration while purchasing are very limited. For instance, energy efficiency (25.69%), and (14.27%) for CO2 emission. With the presence of the unofficial sector in waste controlling namely collection and recycling, this investigation found that 14.95% (e-waste) and 10.11% (PW) of the household were selling items to scrap collectors for economic benefits. Around 34,5% and 20.22% respectively for e-waste and PW of households throw their items with household waste. 67.91% of households were eager to pay an extra fee for developing a sustainable waste management system. As a recommendation, a particular legal framework on e-waste devices and plastic products should carefully be developed to bolster and assist actors to take part in plastic and e-waste management. On the other hand, despite the level of awareness and knowledge, the WM situation is still worsening in Mali. Furthermore, the education system should include an intensive program to deeper warn households about the matter for true, clear, and precise ecological awareness enhancement. Municipal authorities should also play an important role in the awareness-building program in Mali.