Kadınlarda gaslıghtıng'e maruz kalma psikolojik belirti düzeyi ve sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişki
The relationship between psychopathology and the experience of gaslighting in women
  1. Tez No: 781866
  2. Yazar: EMİNE GÖKCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma bir duygusal ve psikolojik istismar türü olan gaslighting'e odaklanmıştır. Gaslighting birini, gerçekliğini veya akıl sağlığını sorgulayacak, kendinden şüpheye düşürecek derecede psikolojik olarak manipüle etmek olarak tanımlanmaktadır. Çalışmada, kadınların gaslighting'e maruz kalması ile psikolojik belirtileri ve sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla Kişisel Bilgi Formu, kadınların gaslighting'e maruz kalma durumunu ölçmek için Gaslighting Formu (GQ) ve psikopatolojik belirtileri ölçmek için Belirti Tarama Listesi (SCL90-R) kullanılmıştır. Örneklemi 18-67 yaş arası kadınlar oluşturmaktadır (n:234). Elde edilen veriler, SPSS programında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), bağımsız t testi ve Pearson korelasyonu ile analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda kadınların gaslighting'e maruz kalma düzeyleri ile psikolojik belirti düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kadınların eğitim durumu, medeni durumu, romantik ilişkisi olma durumu ve barınma durumu gaslighting'e maruz kalma düzeyi ile ilişkili faktörler olarak saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma gaslighting'in; evrensel bir sorun olan kadına yönelik şiddetin bir türü olarak tanınması, önlenmesi ve müdahalesi konusunda önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focused on gaslighting, a type of emotional and psychological abuse. Gaslighting is defined as manipulating someone psychologically to such an extent that they question their own reality or sanity, and cause self-doubt. In the current study, it was aimed to examine the relationship between women's experience of gaslighting and psychological symptoms, sociodemographic characteristics. For this purpose; Personal Information Form, Gaslighting Questionnaire (GQ) to measure women's experience of gaslighting, and Symptom Checklist (SCL90-R) to measure psychopathological symptoms were used. The sample consists of women between the ages of 18-67 (n:234). The data obtained were analyzed with SPSS program with One- Way Analysis of Variance (ANOVA), independent t-test and Pearson correlation. As a result it was concluded that there is a significant relationship between the levels of women's gaslighting experience and their psychological symptom levels. The women's education status, marital status, having a romantic relationship, and housing status were found to be factors related to the level of experience of gaslighting. As a conclusion this research is important for the recognition, prevention and intervention of gaslighting as a type of violence against women, which is a universal problem.