The agreement on trade-related aspects of intellectual property rights (trips) effect on clean energy technology transfer
Ticaretle bağlantılı fikri mülkiyet anlaşmasının (trıps) temiz enerji teknolojisi transferine etkisi
  1. Tez No: 781869
  2. Yazar: SEDA GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOPHIA CLAVIER, PROF. DR. CHRISTIAN N OKEKE, PROF. DR. ZAKAI AFRIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Golden Gate University School of Law
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma, fikri mülkiyet hukuku, teknoloji transferi ve iklim değişikliği hukuku arasındaki kesişime odaklanmaktadır. Çalışma çağın en büyük problemi olan ikim değişikliğiyle savaş için en etkin yöntemin, fosil yakıt tüketiminden vazgeçilerek yenilenebilir enerji kaynalarının kullanılması olduğunu kabul eder. Bu hedefe ulaşmak için gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere temiz enerji teknolojisinin transferinin anahtar olduğunu savunur. Ana tartışma konusu olarak da Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Anlaşmasının (TRIPS) hükümlerinin teknoloji transferine etkisinin olumlu mu olumsuz mu olduğunu irdeler. Başka bir ifadeyle fikri hakların teknoloji transferi ve iklim değişikliği üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı fikri mülkiyet haklarını çevresel haklarla dengelemektir. Gelimiş ülkelerdeki pantent sahiplerinin hakları ile gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların temiz bir dünyada yaşam hakkı dengelenmelidir. Gelişmiş ülkeler iklim değişikliğine sebebiyet verdikleri için gelişmekte olan ülkere TRIPS gibi uluslarası anlaşmalarla vaat ettikleri teknoloji transferini gerçekleştirmelidir. Kitap, TRIPS, UNFCCC ve WIPO'nun 2007 Kalkınma Gündemi, fikri mülkiyet ve iklim değişikliği ile ilgili uluslararası kuralları içermekte olup, ağırlıklı olarak TRIPS üzerinde yoğunlaşmış ve TRIPS'in hükümlerinin temiz teknoloji transferine etkileri yönünden değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
the most effective way to combat climate change, the greatest challenge of our time, is to abandon the consumption of fossil fuels in favor of renewable energy sources. It argues that the transfer of clean energy technology from developed to developing countries is key to achieving this goal. The main point of contention is whether the provisions of the Trade-Related Intellectual Property Agreement (TRIPS) have a positive or negative impact on technology transfer. In other words, the impact of intellectual property rights on technology transfer and climate change is debated. The aim of this work is to balance intellectual property rights with environmental rights. The rights of pantent owners in developed countries should be balanced with the right of people in developing countries to live in a clean world. Developed countries should fulfill the technology transfer promises made to developing countries through international agreements such as TRIPS because they cause climate change. The book covers international rules on TRIPS, the UNFCCC and WIPO's 2007 Development Agenda, intellectual property and climate change, focusing mainly on TRIPS and assessing its provisions in terms of their impact on clean technology transfer.