Covıd -19 salgınında klinik olmayan örneklemde sağlık anksiyetesi ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasında ilişki
The relationship between health anxiety and uncertainty of intolerance in a non-clinical sample of the Covid -19 pandemic
  1. Tez No: 781871
  2. Yazar: AYLİN ÖRGÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
COVID-19 salgını yaşantının birçok yönünü etkilediği gibi psikolojik sağlığı da etkilemiştir. Yapılan araştırmalara göre salgın ile bireylerde kaygı, korku, hastalıkla ilgili düşünce ve bilgilerle birlikte olumsuz duygusal belirtilerin gözlemlenmekte olduğu bulunmuştur. Sürecin nasıl ilerleyeceğinin belirsiz olması ile bu durumlara karşı bilişsel ve davranışsal olarak olumsuz tepkiler görülebilmektedir. Bu araştırma COVID-19 salgını sürecinde klinik olmayan örneklemde sağlık anksiyetesi ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün ilişkisini cinsiyet, yaş, COVID-19 teşhisi alma, bir yakınını salgın nedeniyle kaybetme gibi demografik değişkenlere göre incelemektedir. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş arası 200 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ) uygulanmıştır. Araştırmanın ana amacı olarak, COVID-19 salgınında sağlık anksiyetesi ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, katılımcıların sağlık anksiyetesi düzeyi ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid pandemic has impacted many aspects of life and mental health. Studies have shown negative emotional symptoms along with anxiety, fear, thoughts, and information about the covid pandemic. Faced with uncertainty about what will happen next, they may exhibit negative cognitive and behavioral responses to these situations. This study examines the relationship between health anxiety and intolerance to uncertainty in a non-clinical sample during the COVID-19 pandemic, according to demographic variables such as gender, age, being diagnosed with COVID-19, losing a relative due to the pandemic. The study sample consisted of 200 participants aged 18 to 65 years. The data collection instruments used in the study were the Personal Information Form, the Health Anxiety Scale (HAS), and the Intolerance of Uncertainty Scale (IUS). In the context of the main purpose of the study, the relationship between health anxiety and intolerance to uncertainty was evaluated during the COVID- 19 pandemic. As the main purpose of the research, the relationship between health anxiety and intolerance to uncertainty level in the COVID-19 pandemic was evaluated. According to the results of the correlation analysis, a significant and positive relationship was found between the health anxiety level of the participants and the level of intolerance to uncertainty.