KOBİ'lerde en uygun teknolojiyi finanse edecek kaynaklara ulaşmada aşılması gereken engeller
Obstacles to access to resources to finance the most appropriate technology for SME's
  1. Tez No: 702936
  2. Yazar: SERPİL DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşadığımız yüzyılda tüm toplumlar finansal yönden ilerlemeyi ve gelişmeyi amaç edinmişlerdir. Toplumun fertlerinin yaşam şartlarının yükseltilmesi, gelir düzeylerinin ve iş olanaklarının arttırılması endüstrileşmenin yapı taşını oluşturmaktadır. Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) tarihsel süreçlerde oynadıkları rollere baktığımızda KOBİ'lerin endüstrileşmenin başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiği açıkça görülmektedir. Türkiye' de ve dünyada üretim sanayisinde yer alan işletmelerin önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ'lerin, önemleri her geçen gün daha da artmakta, özellikle istihdamdaki payları günden güne artış göstermektedir. Türkiye'de toplam işletmelerin %99,9'unu, çalışanların %75,8'ini oluşturan KOBİ'ler geleneksel üretim tarzları, sermaye ve nitelikli eleman yetersizliği (KOBİ sahiplerinin ve üst düzey yöneticilerinin eğitim eksikliği de dahil) ile yeni ekonomik düzenin getirmiş olduğu kurallara, teknolojik gelişmeye, globalleşmeye, globalleşen ekonomideki rekabete ayak uydurmakta zorlanmaktadırlar. Bu problemler karşısında ayakta kalmakta zorlanan KOBİ'ler yeni kurumsal iktisat perspektifinden kurumsal yapıya bağlı olarak ve ekonomik performans, rekabet ve teknolojik güç dolayısıyla sanayi 4.0'a yaklaşmayı etkileyen işlem maliyetleri, mülkiyet hakları ve kurumsallaşma açısından incelenmelidir. Toplumların gelişmişlik düzeylerinin farklılığını Jared Diamond coğrafi faktörlerin farklılığına, Adam Smith serbest pazar ekonomisinin gücüne, Max Weber milletlerin kültürel farklılıklarına bağlarken, Acemoğlu ve Robinson ise milletlerin ekonomik ve siyasi kurumlarının yapısına ve gücüne bağlamışlardır. Bu çalışmada bir tarafta zorluklarla varlıklarını devam ettirmeye çalışan KOBİ'lerin sorunları diğer tarafta KOBİ'lerin bu zorlukları aşmaları, ulusal ve uluslararası rekabette söz sahibi olmaları için destek veren Kurumların KOBİ'lere ulaşmadaki sorunları ortaya çıkartılarak Yeni Kurumsal İktisat Teorisiyle bağlantılı olarak çözüm bulmaya çalışılacaktır. Zira kurumlar (KOBİ'lere destek veren kurumların büyük çoğunluğu kamuya aittir), yasal düzenlemeler, mülkiyet hakları ve işlem maliyetleri KOBİ'lerin gelişmesinde önemli bir role sahiplerdir. Bu kurumlar aracılığı ile KOBİ'lerin ihtiyaçları olan uygun finansal kaynak ve hibelere ulaşmalarına katkıda bulanarak ulusal ve uluslararası arenada güçlü, rekabet edebilir hale getirilmeleri hedeflenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda KOSGEB aracılığıyla imalatçı KOBİ'lere anket linki yönlendirilmiş olup, 653 KOBİ'den geri dönüş sağlanmıştır. Yapılan bu anketle işletme yapısının, işletme sahiplerinin ve yöneticilerinin eğitim düzeylerinin, muhasebe kayıtlarının işletme bünyesinde tutulup tutulmadığının, yönetici ve müdürlerinin profesyonel yöneticiler olup olmadığının ve işletmede finansman bölümlerinin olup olmadığının, hibe ve yardımlardan faydalanıp faydalanılmadığının bağlantısı araştırılmaya çalışılmıştır. Anketin son bölümünde ise 2019 Aralık ayından beri devam etmekte olan Koronavirüs salgınının işletmeler üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmış ve pandemi süreci dikkate alınarak Türkiye'deki KOBİ'lerde en uygun teknolojiyi finans edecek kaynaklara ulaşmada aşılması gereken engeller KOBİ'lere destek veren kurumlarla ilişkileri bazında detaylı olarak incelenerek alternatif yöntemlerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the century that we live in, all societies aim for financial development and progress. Raising the living standards and increasing the income levels and job opportunities of individuals constitute the building blocks of industrialization. An examination of the role they've played in historical processes makes it evident that small and medium sized enterprises should be considered the beginning of the process of industrialization. SMEs make up a substantial portion of the production industry in Turkey as well as around the world, and continually gain in importance, with their share in employment in particular constantly rising. SMEs, comprising 99,9% of all enterprises and 75,8% of the workforce in Turkey, are having a hard time keeping up with the new rules, advances in technology, globalization, and the competitive environment in the globalized economy that the new economic order has brought forth, due to their traditional styles of production and the lack of capital and qualified personnel (including the lack of training of SME owners and senior managers). SMEs, which are struggling to survive in face of these problems should be examined from the perspective of new corporate economy, pertaining to the corporate structure and in the matters of transaction costs, property rights and institutionalization, which affect the approach to industry 4.0 due to economic performance, competition and technological capability. The differences between the levels of development of different societies have been attributed to differences of geographical factors by Jared Diamond, the power of the free market economy by Adam Smith and cultural differences between nations by Max Weber, whereas Acemoğlu and Robinson defend that they're based on the strength and structure of the economic and political institutions of a nation. Revealing on the one hand the problems of SMEs, which have difficulties subsisting, and on the other hand the problems the institutions that support SMEs in facing these difficulties and having a presence in national and international competition face in reaching SMEs, a solution will be tried to be devised, in connection with the theory of new corporate economy. Institutions (the majority of the istitutions that support SMEs are public), legal regulations, property rights and transaction costs play a major part in the development of SMEs. In this context, it should be aimed to make SMEs strong and competitive in the national and international arenas by contributing to their access to appropriate financial resources and grants they need. In our study, a survey link was directed to manufacturing SMEs through KOSGEB, getting a response from 653. With this survey, the correlation between the business structure, the levels of education of business owners and managers, whether the accounting records are kept, whether the directors and managers are professionals, whether the business has a finance department and whether they can benefit from grants and benefits. In the last part of the survey it has been tried to examine the effect of the COVID pandemic that's been ongoing since December 2019 on businesses and, bearing in mind the pandemic, the obstacles to be overcome by SMEs in Turkey in reaching the resources to finance the most appropriate technology, on the basis of their relations to institutions that support SMEs, and to research alternative methods.