Genç yetişkinlerde duygu düzenleme güçlüğü ve erken dönem uyumsuz şemaların alkol kullanımı üzerindeki yordayıcı etkisi
The predictive effects of emotion regulation difficulties and early maladaptive schemas on alcohol use in young adults
- Tez No: 781872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde duygu düzenleme güçlüğü ve erken dönem uyumsuz şemaların alkol kullanımı üzerindeki yordayıcı etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 291 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara, Gönüllü Katılım Formu, Demografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AUDIT) uygulanmıştır. Veriler üzerinde yapılan korelasyon ve regresyon analizleri ile değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, genç yetişkinlerin duygu düzenleme güçlüğü ve erken dönem uyumsuz şemalarının alkol kullanımı üzerindeki etkisine yönelik kurulan modelin anlamlı olduğu görülmektedir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan duygu düzenleme güçlüğü ve erken dönem uyumsuz şemalar alkol kullanımı düzeyi varyansının %24'ünü açıklamaktadır. Duygu düzenleme güçlüğüne ait açıklık boyutuyla, erken dönem uyumsuz şemalara ait; onay arayıcılık, ayrıcalıklık/yetersiz özdenetim, kendini feda ve kusurluluk şemalarının ise alkol kullanımı düzeyini bağımsız olarak yordadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, literatür ışığında tartışılmış ve öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive effects of emotion regulation difficulties and early maladaptive schemas on alcohol use in young adults. The sample of the study consists of 291 participants. Voluntary Participation Form, Demographic Information Form, Young Schema Questionnaire – Short Form 3 (YSQ-SF3), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT) were performed to the participants. Correlation and regression analyses on the data were used to evaluate the relationships between the variables. According to the results of the study, it is seen that the model established for the effect of difficulties in emotion regulation and early maladaptive schemas of young adults on alcohol use is significant. The independent variables of the study which are difficulty in emotion regulation and early maladaptive schemas explain 24% of the variance in alcohol use level. It was found that the openness dimension of emotion regulation difficulty and early maladaptive schemas; approval-seeking, privilege/insufficient self-control, self-sacrifice, and imperfection independently predict alcohol use level. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were given.