At the margins of Turkish poetry field: A Comparative study on the literary transfers of futurism and surrealism (1925-1970)
Türkçe şiir alanının uçlarında: Gelecekçilik ve gerçeküstücülüğün edebi aktarımları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma (1925-1970)
  1. Tez No: 781876
  2. Yazar: ÖZENÇ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BÜYÜKOKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, edebi aktarım süreçlerinin sonuçlarındaki farklılaşmaların tarihsel koşullarını araştırmaktadır. Bu amaçla Gelecekçilik ve Gerçeküstücülük'ün Türkçe şiir alanına edebî aktarımları karşılaştırılmaktadır. Pierre Bourdieu'nün Alan Teorisi'ndeki temel anlayışlarından yararlanarak edebi aktarım süreçlerini üç parametre üzerinden formüle eden teorik bir“üç parçalı prizma”inşa ediyorum: alanın fragmentasyon düzeyi, aktörlerin siyasi özerkliği/heteronomisi ve edebi ağların varlığı. Bu üç parçalı prizmadan Türkçe şiir alanının tarihsel sosyolojik bir analizini sunarak iki önemli sonuca varıyorum. İlk olarak, alanın fragmentasyonunun düşük düzeylerde olması, tarihsel olarak, aktarılan şablonların geniş çapta dolaşımını sağlayan temel faktördür. İkinci olarak, siyasi belirlemelerin açıklayıcı potansiyeli sınırlı bulunmaktadır ve bu belirlemelere, aktörlerin edebi ağlarının ve sosyal bağlılıklarının eşlik etmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır. Bu bulguların ışığında, siyasi faktörlerin kültürel süreçler üzerindeki teorik olarak fazlaca vurgulanmış belirleyici rolüne eleştirel bir şekilde yaklaşıyorum. Ayrıca, sosyal ağların Bourdieucü teorik çerçeveye gerçek anlamda bir dâhiliyetini öneriyorum.
Özet (Çeviri)
This study investigates the historical conditions of differentiation in the outcomes of literary transfer processes. To this end, it compares the literary transfers of Futurism and Surrealism into the Turkish poetry field. Drawing on the main insights from Pierre Bourdieu's Field Theory, I construct a theoretical prism, namely, the“triadic prism”, which formulates the literary transfer processes through three parameters: the level of field fragmentation, the actors' political autonomy/heteronomy, and the existence of literary networks. By providing a historical sociological analysis of the Turkish poetry field through this triadic prism, I arrive at two significant conclusions. First, the low level of field fragmentation is historically the key to the widespread circulation of the transferred templates. Second, the explanatory potential of the political determinations is found to be limited, and it is concluded that these determinations have to be conjoined by the actors' literary networks and social connectedness. In light of these findings, I critically engage with the theoretically magnified determinative role of political factors on cultural processes. I also propose a genuine inclusion of social networks into the Bourdieusian theoretical framework.