Çölyak hastalığı tanılı çocukların glutensiz diyete uyumlarının idrar ve dışkı gluten immünojenik peptidleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 781877
  2. Yazar: EBRU SOLAKOĞLU KÜÇÜKDOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE HIZARCIOĞLU GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çölyak hastalığının (ÇH) tedavisi, ömür boyu sıkı bir glutensiz diyettir. Çölyak hastalarında glutensiz diyete uyumu değerlendirmek için yöntemler konusunda fikir birliği yoktur; özellikle hafif diyet ihlallerini tespit etmek zordur. Diyet uyumu; hastaların kendilerinden veya ebeveynden alınan beslenme öyküsü, semptom varlığı ve seroloji ile değerlendirilmektedir. Kısa sürede gluten maruziyetini gösteren, dışkı ve idrardaki gluten immunojenik peptidler (GİP), özgül ve duyarlı monoklonal antikorlardır ve gastrointestinal sindirime dirençlidir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı'nda çölyak hastalığı tanısıyla izlenen çocuklarin glutensi̇z di̇yete uyumlarını idrar ve dışkı GİP ile değerlendi̇rilmesi amaçlandı. 1 Şubat 2021 – 1 Şubat 2022 tarihleri arasında 3-18 yaş arasında, 77' si kız (%64,7), 42' si erkek (%35,3) toplam 119 hasta çalışmaya katıldı. Olguların ortalama yaşı 12,43,5 idi. Hastaların %18,5'inde (n:22) idrarda GİP pozitif, %11,8' sinde (n:14) dışkı GİP pozitif saptandı. Dışkı GİP pozitif saptanan 14 hastanın %50'sinde (n:7) idrar GİP pozitifti. Dışkı GİP ile idrarda GİP arasında anlamlı ilişki vardı (p:0,004). Diyete uyumu hiç /az/ orta olan 32 hastanın %71,9' unda serolojisi pozitifti.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Gluten-Free Diet Compliance of Children with Celiac Disease Diagnosed with Urine and Fecal Gluten Immunogenic Peptides, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis in Pediatrics. Ankara, 2022. The treatment for celiac disease (CD) is a lifelong strict gluten-free diet (GFD). There is no consensus on methods for assessing adherence to a gluten-free diet in celiac patients; it is difficult to detect especially mild dietary transgressions. Nutritional questionnaire from the patients themselves or their parents, symptoms and serology were evaluated. Gluten immunogenic peptides (GIP) in feces and urine, which show gluten exposure in a short time, are specific and sensitive monoclonal antibodies and are resistant to gastrointestinal digestion. In this study, we aimed to evaluate the adherence to the gluten-free diet in children with CD using urine and fecal GIP in Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Gastroenterology. A total of 119 patients, 77 girls (%64.7) and 42 boys (%35.3), aged between 3-18 years were included in the study between February 2021 to February 2022. The mean age of the study population was 12.4  3,5. GIP was positive in urine and stool in % 18.5 and %11.8 of the patients, respectively. Urine GIP was positive in %50 (n:7) of the patients with positive stool GIP. Strong relationship was found between stool GIP and urine GIP (p:0.004, phi:0.296). Serology was positive in 71.9% of patients with never/few/moderate adherence to GFD.