Türkiye'de tarımsal mekanizasyon, tarım makineleri ve traktör parkı üzerine bir inceleme
An Investigation on agricultural mechanization, agriculture machines and the park of tractors in Turkey
- Tez No: 127096
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
TÜRKİYE'DE TARIMSAL MEKANIZASYON, TARIM MAKİNELERİ VE TRAKTÖR PARKI ÜZERİNE BİR İNCELEME ÖZET Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tarımsal mekanizasyon, ikinci bölümde traktörler ve son bölümde tarım alet ve makineleri ele alınmıştır. ilk bölümde öncelikle tarımın Türkiye için önemi belirtilerek daha bol ve kaliteli tarım ürünleri için tarımsal mekanizasyonun gerekliliği vurgulanmıştır. Tarımsal mekanizasyonun ölçütleri verilmiş, bu ölçütlerin öncelikle traktöre bağlı olduğuna değinilmiştir. Daha sonra Türk tarımında makineleşmenin tarihi ve bugüne kadarki gelişimi incelenmiştir. Bugüne kadarki gelişimin içinde mekanizasyon seviyesinin ortalama traktör gücünün seyri üzerinde durulmuştur. Tarım işletmelerinin bugünkü büyüklükleri ve traktör parkının güce göre dağılımı ele alınarak farklı büyüklükteki işletmeler için kullanılması gereken traktör güçleri verilmiştir. Bu bölüm içinde ayrıca Türkiye ile dünyadaki farklı ülkelerin mekanizasyon seviyeleri karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Bölümün en sonunda, Türkiye'de geliştirilmesi gereken mekanizasyon uygulamalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde traktörler konusu ele alınmıştır. Traktörün tanımı ve Türkiye'deki tarihsel gelişiminden sonra Türk traktör firmaları hakkında adres, üretim modelleri, kapasite, istihdam, üretim teknolojisi v.b. bilgiler verilmiştir. Türkiye'nin yıllara göre değişen traktör üretim, ihracat ve ithalat bilgileri üzerinde durulup traktör satış fiyatlarından birim güç başına oluşan maliyet hesaplanmıştır. Ayrıca, 2001 yılı ekonomik traktör parkı ve bu parkın ortalama gücü hesaplanmıştır. 2001 yılı sonrası için park tahmini yapılmış ve traktör imalatında gelecek dönemler için bir talep projeksiyonu hazırlanmıştır. Bu bölümün sonunda traktör sektörünün sorunlarına değinilip mevcut durum değerlendirmesi yapılmıştır. Son bölümde tarım alet ve makineleri konusu ele alınmıştır. Bu bölümde ilk olarak tarım alet ve makinelerinin kapsamı verilmiş ve Türkiye'deki mevcut durum ve trend yansıtılmıştır. Daha sonra bu sektördeki kuruluşlar ele alınarak firmalar hakkında bilgi verilmiş ve bu sektördeki sorunlara değinilmiştir. Son olarak dünyadaki durum yansıtılmış, önemli ülkelerle mukayese yapılmış ve Türkiye'nin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ulusal ekonominin % 40'ını oluşturan tarım sektörünün Türkiye için önemli olduğu ve bu sektörün iyileştirilmesi için üretim girdileri arasında en büyük payı oluşturan mekanizasyon uygulamalarının bilinçli ve planlı yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Türkiye'de tarım işletmelerinin % 69,24'nün 20 ha'nın altında olduğu ve işletmelere uygun güçteki traktörlerin parkın yalnızca % 12,04'ünüoluşturduğu saptanmıştır. Dolayısıyla ülkenin % 69,24 'ü için uygun traktör tipinin kullanılmadığı saptanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON AGRICULTURAL MECHANIZATION, AGRICULTURE MACHINES AND THE PARK OF TRACTORS IN TURKEY SUMMARY This study is consist of three main chapters. It is mentioned as agricultural mechanization in first chapter, tractors in second chapter and agriculture instruments and machines in third chapter. First of all, the importance of agriculture for Turkey is determined in first chapter. The necessity of agricultural mechanization for much and good quality agriculture products is emphasized. Criterions of agricultural mechanization are showed and the relation between these criterions and tractor is attracted attention. After that, the history of mechanization in Turkish agriculture and the development of mechanization are investigated. In this development till today, the trends of mechanization and average tractor power levels are dwelled on. The sizes of agriculture enterprises in today and the distribution of tractor park according to tractor power are taken up and the tractor powers which are needed to use for different size agriculture enterprises are given. In addition, the mechanization levels of Turkey and the other world countries are compared and explained in this chapter. At the last of the first part the mechanization applications which have to be developed in Turkey are mentioned. In second chapter, tractors are taken up. After the definition of the tractor and the historical development of tractor in Turkey, some informations about Turkish tractor companies like addresses, production models, capacities, employment and production technology are given. It is dwelled on the changings of Turkey's tractor production, exporting and importing by year. The cost that is formed for the unit power is calculated from the prices of tractors. Then economic tractor park of Turkey for the year 2001 and average power of this park are calculated. Park estimation and demand projection in tractor manufacturing industry are prepared for the years after 2001. At the end of this chapter the problems of tractor sector is told and present state is evaluated. At the last chapter, it is mentioned on agriculture instruments and machines. In first part of the chapter the coverage of agriculture instruments and machines is taken up. Then present state and the trend of Turkey are told. Some informations about the companies in this sector are given. After mentioning on the problems of this sector, the state of the world is told and the sector is compared with some important countries. At last present state is evaluated.As a result, it is mentioned that agriculture sector is important for Turkey because of its % 40 portion in national economy. So, it's emphasized that mechanization applications which constitute the biggest portion in production inputs, are needed to be done with a plan. It is shown that % 69,24 of agriculture enterprises in Turkey have less than 20 ha land. It is also established that tractor park which is suitable for these enterprises has a portion as % 12,04 of the total park. Consequently, for the %69,24 of Turkey, it is not used suitable tractor. «gggssr- ?*