Assessment of uncertainties in bed load rate and water surface profile computations
Sürüntü yükü ve su yüzü profili hesaplarında belirsizliklerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 781904
  2. Yazar: GİZEM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Su kaynakları mühendisliğindeki çoğu süreç birçok girdinin ve parametrenin zaman ve mekandaki doğal değişkenliğinden dolayı belirsizliğe eğilimlidir. Bu çalışma başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda Miliç Irmağı ve kollarında farklı taban eğimi, taban malzemesi ve debi etkisi altında Meyer-Peter Müller ve Einstein-Brown bağıntıları kullanılarak hesaplanan sürüntü yükünün olasılıksal değişimleri incelenmiş ve bunları temsil eden olasılık yoğunluk fonsiyonları bulunmuştur. İlk bölümün sonuçları, taban pürüzlülüğünün olasılıksal doğasına ışık tutmaktadır. Bu bilinçle çalışmanın ikinci kısmında su yüzü profilindeki değişimler incelenmiştir. Monte Carlo simülasyon yöntemi, sürüntü yükü ve su yüzeyi profili hesaplamalarının belirsizlik analizini gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Literatürde önerilen olasılık yoğunluk fonksiyonu ve değişim katsayısı değerleri hidrolik değişkenler için simülasyonlarda kullanılmıştır. Sonuçları değerlendirmek için uygunluk testi kapsamında Chi-Kare ve Kolmogorov-Smirnov testleri uygulanmıştır. Sonuçlar göz önüne alındığında, çalışma bölgesinde sürüntü yükü için çoğunlukla Beta ve Gamma dağılımları gözlenmiştir. İkinci bölüm kapsamında Taşlıdere için Monte Carlo simülasyonu HEC-RAS modeline entegre edilerek Manning pürüzlülük katsayısı ve debi etkisi incelenmiştir. Sonuçlar göz önüne alındığında, hem debi hem de Manning pürüzlülük katsayısı için birlikte belirsizlik analizi yapıldığında akım derinliği için çoğunlukla Gamma ve Log-normal dağılımları gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Many processes in water resources engineering are disposed to uncertainty due to the inherent variation of many inputs and parameters in time and place. This study mainly consists of two parts. In the first part, probabilistic variations of bed load rates are examined using Meyer-Peter Müller and Einstein-Brown approaches under the effect of different bed slopes, bed materials, and flow rates in the Miliç Basin. The results of the first part offer an insight into the probabilistic nature of bed resistance. With this awareness, the changes in the water surface profile are analyzed in the second part of the study. The Monte Carlo simulation method is utilized to carry out the uncertainty analysis of bed load rate and water surface profile computations. The recommended Probability Density Function and coefficient of variation for hydraulic variables reported in the literature are designated for the milestone of the simulation. To appraise the outcomes, the Chi-Square and Kolmogorov-Smirnov tests are applied as part of the Goodness of Fit test. Consequently, mainly Beta and Gamma distributions are observed for the bed load transport rate in the study area. As the expanse of the second part, Manning's roughness coefficient and the flow rate are investigated by integrating Monte Carlo simulation with the HEC-RAS model for Taşlıdere Creek. Consequently, when uncertainty analysis is conducted for flow rate and Manning's roughness coefficient jointly, mainly Gamma and Log-normal distributions are observed for the bed load transport rate.