Tapu kadastro bilgi sistemine geçişte kadastronun özelleştirilmesi
Cadastral system to property-based information system provatization of cadastre
- Tez No: 78191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YOMRALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Alt yapı hizmetleri için gerekli olan kadastro ve kadastro tabanlı bilgilerin zamanında elde edilemedikleri gibi bu türden bilgilerin ihtiyaçlara cevap veremeyecek durumda olduğu da bir gerçektir. Özellikle yatıran sektöründe ihtiyacı duyulan mülkiyet bilgilerinin hizmetin zamanında ve ekonomik yapılabilmesi öncelikle kadastronun tamamlanmasına bağlıdır. Ancak bu tamamlanma süresi günümüz teknolojisine paralel olacak şekilde gerçekleşmesi zorunluluğu vardır. Bu durumda harita-kadastro işlemlerine hız kazandırmak gerekir. Bu anlamda özel sektörün itici gücünden faydalanmak için yöntemler geliştirilmelidir. Ülkemizde bu amaca yönelik olarak bazı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ancak sonuç itibariyle istenen noktaya gelinemediği görülmektedir. Bu çalışmada özel sektörün bilhassa Harita-Kadastro faaliyetlerine katkısının nasıl olması gerektiği irdelenerek, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine geçişte kadastronun özelleştirilmesi irdelenmiş ve sonuçta finansman temini ile bu sektörde verimin artacağı gözlenmiştir Anahtar Kelimeler : Tapu-Kadastro, TAKBİS, Özelleştirme
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a realty that information which is needed for infra structure and cadastral based works not available in required from. Especially in investment sector, the required property-based information should be get on time. This is depend on the cadastre that be finished properly. It is a need to finish cadastral works parallel to today's information technology. This will push up the cadastral works. But private sector should be involved in those and some methods need to develop. In Turkey, some works have been already accomplished in this content. But it seems that still more effort need to be spent to reach to target. In this study, the involvment of private sector to cadastral works has been disccussed that how privatization can be provided with in. While transfering the existing cadastral system to property-based information system, privatization of cadastre has been seen that the financial problem exists. Keywords : Land Registration, Land Title, TAKBIS, Privatization VI