Relationship between father-daughter relationship dynamics, sexual self-schema, self-esteem and attachment
Kadınların babalarıyla kurdukları ilişki yapısı, cinsel benlik şemaları, benlik saygıları ve bağlanma boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 781910
  2. Yazar: İDİL SALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORTAN SEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de babalar üzerine fazla çalışma bulunmamaktadır. Baba-Kız Yakınlık Ölçeği, babaların kadınların hayatındaki önemini anlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Baba-Kız Yakınlık Ölçeğini Türkçe'ye adapte etmek ve kadınların babalarıyla kurdukları ilişki yapısı, cinsel benlik şemaları, benlik saygıları ve bağlanma boyutları arasındaki ilişkiyi incelemektir. 368 kadının (Ort.= 31.21, S=10.39) katıldığı adaptasyon çalışmasında Baba-Kız Yakınlık Ölçeği, Ana Babaya Bağlanma Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Faktör ve yapı geçerliliği analizleri Baba-Kız Yakınlık Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermiştir. Ardından Baba-Kız Yakınlık Ölçeği, Cinsel Benlik Şeması Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II kullanılarak 512 kadın katılımcı (Ort.=25.18, S=3.63) ile bir anket çalışması yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan tüm değişkenler birbiriyle anlamlı şekilde korelasyon içindedir. Sağlıklı baba-kız ilişkisi (Ort.=45.03, S=12.11); olumlu cinsel benlik şeması (Ort.=133.14, S=19.69), yüksek benlik saygısı (Ort.=4.05, S=3), ve daha düşük kaygılı (Ort.=4.35, S=1.23), ve kaçınmacı (Ort.=3.14, S=1.10), bağlanma ile ilişki içinde bulunmuştur. Romantik ilişkisi olan kadınların babalarıyla daha yakın bir ilişki içinde oldukları (Ort.= 43.27, S=12.39), benlik saygılarının daha yüksek olduğu (Ort.=3.72, S=2.96) ve daha düşük kaygılı (Ort.= 4.09, S=1.22) ve kaçıngan (Ort.= 2.85, S=1.06) bağlanmaya sahip oldukları görülmüştür. Son olarak, değişkenler arasındaki korelasyonel ilişki romantik ilişki durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmanın katkısı Baba-Kız Yakınlık Ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanmış olması ve baba-kız ilişkisinin cinsel benlik şeması, benlik saygısı ve bağlanma ile olan ilişkisine odaklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Fathers remained as forgotten parents in the Turkish literature. Father-Daughter Relationship Inventory was developed for the understanding the importance of fathers in the lives of women. Aims of this study are adapting Father-Daughter Relationship Inventory and exploring the relationship between father-daughter relationship dynamics, sexual self-schema, self-esteem and attachment. The adaptation study of the scale was conducted with 368 women (M=31.21, SD=10.39) with Father-Daughter Relationship Inventory, Parental Bonding Inventory and Rosenberg Self-Esteem Scale. Father-Daughter Relationship Inventory was found as a valid and reliable instrument. Then, survey was conducted with 512 women (M=25.18, SD=3.63) with Father-Daughter Relationship Inventory, Sexual Self-Schema Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Experiences in Close Relationships- Revise. All the variables in the study were significantly correlated with each other. Healthy relationship with father (M=45.03, SD=12.11) was in correlation with positive sexual self-schema (M=133.14, SD=19.69), higher self-esteem (M=4.05, SD=3), and lower levels of anxious (M=4.35, SD=1.23), and avoidant (M=3.14, SD=1.10) dimension of attachment. Women who have romantic relationship have significantly more positive father-daughter relationship dynamics (M=43.27,SD=12.39), higher self-esteem (M=3.72, SD=2.96) and lower levels of anxious (M=4.09, SD=1.22) and avoidant (M=2.85, SD=1.06) attachment. Correlational relationships also changes according to the romantic relationship status. Importance of the study is the adaptation of Father-Daughter Relationship Inventory and exploring the relationship between paternal relationship and self-concept related variables.