A comparative study: Opinion of managers on the impact of Metaverse on consumer purchasing behavior in Turkey and Kuwait
Karşılaştırmalı bir çalışma: Türkiye ve Kuveyt'te tüketicinin satın alma davranışı üzerindeki Metaverse etkisiyle ilgili yöneticilerin görüşü
- Tez No: 781911
- Danışmanlar: Dr. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye ve Kuveyt'teki Yöneticilerin Görüşleri kullanılarak Metaverse'nin Tüketici Satın Alma Davranışları Üzerindeki Etkisine ilişkin Türkiye ve Kuveyt bağlamı arasında karşılaştırmalı bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışma, Metaverse'in Türk ve Kuveyt tüketici satın alma davranışına getireceği etki ve etki arasındaki farkları, bu iki pazarın Metaverse'e uyum sağlayıp sağlamayacağını ve Metaverse perakendeciliği nedeniyle tüketici satın alma davranışının hangi faktörlerinin değişeceğini inceliyor. Çalışmada, sekizi Türkiye'den ve sekizi Kuveyt'ten görüşülen kişiyle yapılan görüşmeler dahil olmak üzere on altı yarı yapılandırılmış görüşme kullanıldı. Bazı iç ve dış faktörler, metaverse perakendeciliği bağlamında müşteri satın alma davranışını etkiliyor. Kuveyt pazarları, metaverse teknolojisindeki ilerlemeye uyum sağlar, ancak geliştirilmesi için bir dizi gizlilik ve güvenlik politikası gerektirir. Türkiye pazarı da uyarlanabilir olacaktır, ancak uygun maliyetli kullanıcılara hizmet vermek için sürükleyici teknoloji cihazlarının maliyetlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Metaverse gibi devasa bir alan aracılığıyla yapılan reklam, müşterilerin ilgisini çekmek için yaratıcı yollar kullanarak pazarlama iletişiminin bir parçası olma fırsatı yaratmak için sınırsız bir alan sağlar. Sanal dünya, markaya deneyimleri özelleştirme ve kişiselleştirme fırsatları sunsa da, sorunların ve istenmeyen deneyimlerin ortaya çıkması muhtemeldir. Aslında, herhangi bir yeni teknoloji, müşterilerin davranışları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz deneyimler veya etki yaratır.
Özet (Çeviri)
Comparative research has been made between the Turkish and Kuwaiti context regarding the Impact of Metaverse on Consumer Purchasing Behavior using the Opinion of Managers in Turkey and Kuwait. This study examines the differences between the impact and affect that Metaverse would introduce to the Turkish and Kuwaiti consumer purchasing behavior, including whether those two markets would adapt to the Metaverse and what factors of consumer purchasing behavior would be altered due to Metaverse retailing. The study used fifteen semi-structured interviews including eight interviews from interviewee based in Turkey and eight based in Kuwait. Some Internal and external factors are influencing customer purchase behavior in the context of metaverse retailing. Kuwait markets are adaptive to metaverse technology advancement however it requires a set of privacy and security policies to be enhanced. Turkish market would also adaptive but consideration of the costs of immersive technology devices are required to serve cost effective users. The advertisement through a huge space such as metaverse provides an unlimited area to create an opportunity to be a part of marketing communication through involving creative ways to engage customers. As much as the virtual world allows opportunities to brand to customize and personalized experiences, it would possibly arise problems and unwanted experience. In fact, any new technology arises both positive and negative experiences or impact on customers behavior.