Kardiyovasküler cerrahi hastalarında hızlandırılmış iyileşme protokollerinin hasta sonuçlarına etkisi: Bir sistematik derleme ve metaanaliz
The effect of enhanced recovery protocols on patient outcomes in patients with cardiovascular surgery: A systematic review and metana analysis
  1. Tez No: 781934
  2. Yazar: NURŞAH BÜYÜKÇAMSARI ŞANLIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, kardiyovasküler cerrahide hızlandırılmış iyileşme protokollerinin hasta sonuçlarına etkisini araştıran çalışmaların sistematik derleme ve meta analiz yöntemi ile incelenmesi amaçladı. Google Scholar, Cochrane Library, Pubmed, Medline, Web of Science, Embase, Ebsco, Scopus ve Science Direct veri tabanlarından ''kardiyovasküler cerrahi'',''ERAS'',''hasta sonuçları'' ve bunlarla ilişkili terimler kullanılarak Ocak 2019- 15 Haziran 2022 tarihleri arasında Türkçe ve İngilizce dilinde yayınlanmış tüm çalışmalar tarandı. Tarama sonucunda 18 araştırma analize dahil edildi. Dahil edilen makaleler, iki bağımsız değerlendirici tarafından incelenmiş olup, çalışmaların metodolojik kalitesi "JBI-Meta analysis of statistics assessment and review instrument-MAStARI'' araçları ile değerlendirildi. Verilerin analizinde Comprehensive Meta Analysis 3 programı kullanıldı. Bulguların Heterojenliği I2 istatistiği ile yayın yanlılığı huni grafiği ve etki büyüklüğü ise Cohen'e göre hesaplandı. Bulguların meta analiz sonuçları değerlendirildiğinde, kardiyovasküler cerrahi hastalarında uygulanan ERAS protokollerinin; genel hasta sonuçları, ağrı, hastanede kalış süresi, yoğun bakımda kalış süresi, deliryum gelişimi, ekstübasyon süresi, mobilizasyon, opioid kullanımı, enfeksiyon gelişimi üzerine etkili olduğu fakat böbrek yetmezliği, aritmi gelişimi, inme, tekrar operasyona alınma üzerine etkili olmadığı sonucuna varıldı. Bu sonucun literatürde yer alan araştırmaların kısıtlı olmasına bağlı kaynaklandığı düşünülmektedir. Buna istinaden ERAS protokollerini içeren daha çok araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to examine the effects of enhaanced recovery protocols in cardiovascular surgery on patient outcomes by systematic review and meta-analysis method. January 2019 using“cardiovascular surgery”,“ERAS”,“patient outcomes”and related terms from Google Scholar, Cochrane Library, Pubmed, Medline, Web of Science, Embase, Ebsco, Scopus, and Science Direct databases. All studies published in Turkish and English between 15 June 2022 were scanned. As a result of the screening, 18 studies were included in the analysis. The included articles were reviewed by two independent evaluators, and the methodological quality of the studies was evaluated with the“JBI-Meta analysis of statistics assessment and review instrument-MAStARI”tools. The Comprehensive Meta-Analysis 3 program was used on the analysis of the data. The heterogeneity of the findings was calculated according to I2 statistics, publication bias funnel plot, and effect size according to Cohen. When the meta-analysis results of the findings are evaluated, ERAS protocols were applied in cardiovascular surgery patients. It was concluded that it was effective on general patient outcomes, pain, length of hospital stay, length of stay in the intensive care unit, development of delirium, extubation time, mobilization, opioid use, infection development, but not kidney failure, development of arrhythmia, stroke, reoperation. It is thought that this result is due to the limited number of studies in the literature. Based on this, it is recommended to carry out more research involving ERAS protocols.