koroner bypass cerrahisine giren kronik böbrek yetmezliğine sahip hastalarda kullanılan sol internal mamarian arterin elektron mikroskop ile ultrasitriktürel incelenmesi
Electron microscope ultracitrictural examination of the left internal mammarian artery used in patients with chronic renal failure undergoing coronary bypass surgery.
  1. Tez No: 781940
  2. Yazar: ERHAN RENAN UÇAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUNT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma cerrahi revaskülarizasyon yapılan kronik böbrek yetmezlik'li koronerf arter hastalarında koroner arter bypas greftlerinden internal mamarian arterin kullanımının güvenli olup olmadığı ve kronik böbrek yetmezliği'nin yaratmış olduğu vasküler hasarın transmisyon elektron mikroskop kullanılarak araştırılması amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntemler:Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesi kalp ve damar cerrahisi kliniğinde Ocak 2009 ile Ağustos 2010 tarihleri arasında koroner arter bypass cerrahisi planlanan koroner arter hastalarından 10 kronik böbrek yetmezlikli ve 20 kronik böbrek yetmezliği olmayan (kontrol) toplam 30 hasta çalışmaya alındı. İnternal mamarian arter grefti subklavian arterden superior epigastrik arter ve muskulofrenik arter olarak ikiye ayrıldığı yere kadar , pediküllü olarak dokunulmadan elektrokoter kullanılarak hazırlandı. Alınan örnekler elektron mikroskobu ile incelemeye hazır hale getirmek maksadı ile bir dizi işlemden geçirildikten sonra Jeol JEM 1200 EX (Japonya) marka elektron mikroskop ile incelendi ve fotoğrafları alındı . Her arter örneği ultrastriktürel olarak ayrı ayrı incelendi ve değişiklikler kaydedildi ardından kontrol grubu ile kronik böbrek yetmezlikli grubun örnekleri kıyaslandı. Bulgular: Alınan İnternal mamarian arter örneklerinde kronik böbrek yetmezlikli grubun örneklerinin tamamı ultrasriktürel olarak normal bir yapıda olduğu ve bu örnekler kontrol grubundan alınan örneklerle karşılaştırıldıklarında ultrastriktürel olarak aralarında herhangi bir farkın bulunmadığı tespitedildi. Sonuç:Koroner arter bypass cerrahisi uygulanan Kronik böbrek yetmezlik'li hastalarda inernal mamarian arterin yapısında ultrastriktürel olarakdeğişiklik olmaması bize greft açıklığının uzun süreler iyi olacağı konusunda öngörü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate whether the use of internal mammarian artery from coronary artery bypass grafts is safe in patients with chronic renal failure and coronary artery disease who underwent surgical revascularization and to investigate the vascular damage caused by chronic renal failure using transmission electron microscopy. Materials and methods: A total of 30 patients, 10 with chronic kidney failure and 20 without chronic kidney failure (control), who were scheduled for coronary artery bypass surgery in Ankara Atatürk Training and Research Hospital, cardiovascular surgery clinic between January 2009 and August 2010 were included in the study. The internal mammary artery graft was prepared from the subclavian artery to the point where it divides into the superior epigastric artery and the musculophrenic artery, using a pedicle-free electrocautery. The samples were examined with a Jeol JEM 1200 EX (Japan) brand electron microscope and their photographs were taken after a series of processes in order to make them ready for examination with electron microscopy. Each artery sample was examined individually ultrastructurally and the changes were recorded, then the samples of the control group and the chronic renal failure group were compared. Results: In the internal mammarian artery samples taken, it was determined that all of the samples of the chronic renal failure group were in a normal structure ultrastructurally, and there was no difference between them ultrastructurally when these samples were compared with the samples from the control group. Conclusion: The absence of an ultrastructural change in the structure of the internal mammarian artery in patients with chronic renal failure who underwent coronary artery bypass surgery provides us with a prediction that the graft patency will be good for a long time.