Climate change, environmental sustainability, and museum architecture
İklim değişikliği, çevresel sürdürülebilirlik ve müze mimarisi
- Tez No: 781957
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜSYEN MARİ ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
İklim değişikliği günlük yaşam ve biyolojik çeşitlilik için ciddi sonuçları olan küresel bir sorun haline gelmiştir. Bilim insanlarının uyarılarına rağmen atmosferdeki sera gazı miktarı artmaya ve dolayısıyla küresel sıcaklık yükselmeye devam etmektedir. Hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve tüm toplumlar işbirliği içinde çalışmadıkça, gezegenin bu yükü kaldıramayacağı açıktır. Kültür ve sanat dünyasının ayrılmaz bir parçası olan, kanaat önderi, geçmişin ve geleceğin korunmasına kendisini adamış kurumlar olarak müzeler, bu konuda öncü olmalıdır. Bu tez, genel olarak kültür ve sanat sektörünün ve özelde müzelerin, Türkiye'deki faaliyetlerine vurgu yaparak, çevresel sürdürülebilirlik önlemlerini nasıl uyguladıklarını ve daha fazla neler yapılabileceğini incelemektedir. Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki müzelerin mevcut durumunu araştırmak, belgelemek ve sunmak, ayrıca müze profesyonellerinin ve mimarların projelerinde çevresel sürdürülebilirlik önlemlerini uygulama anlamındaki bakış açılarını ve karşılaştıkları zorlukları yansıtmaktır. Bu paralelde, Türkiye'deki ve yurtdışındaki müzelerden temsili bir seçki yapılarak, mimari tasarımları incelenmiş ve binalarına çevresel sürdürülebilirlik çözüm ve tasarım seçeneklerini ne ölçüde dahil ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca müzelerin yeşil bina olma konusunda karşılaştıkları zorlukları daha iyi anlamak için bir saha çalışması kurgulanmış ve mimarlar ile müze profesyonellerinin müzelerin mimari tasarım yoluyla iklim değişikliği eylemini nasıl desteklediğine ilişkin görüşlerini alınmıştır. Bu çalışmanın bulguları Türk müzelerinin mevcut durumu hakkında gelecekte yapılacak olası araştırmalar için temel oluşturmakta ve ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is a global issue with grave consequences for daily life and biodiversity. Despite scientists' warnings, the amount of greenhouse gases in the atmosphere continues to grow, and thus the global temperature continues to rise. It is evident that the planet will be unable to bear this burden unless governments, international organizations, and all communities work cooperatively. Museums, as integral components of the culture and art worlds, as opinion leaders and institutions dedicated to the preservation of the past and future, must set the standard and leaders in the efforts to mitigate climate change. This thesis examines how the arts, cultural, and particularly the museum sectors, with an emphasis on these sectors' activities in Turkey, are implementing environmental sustainability measures. It also examines what more can be done. The primary objective of this thesis is to research, document, and present the current state of Turkish museums, as well as to reflect the perspectives and challenges confronting museum professionals and architects when implementing environmental sustainability measures in their facilities. Additionally, the architectural designs of a representative sample of museums in Turkey and abroad are examined to determine the extent to which environmentally sustainable solutions and design choices have been incorporated into their structures. To gain a better understanding of the challenges museums face regarding being green buildings, a field research was conducted which documented the opinions of architects and museum professionals about how museums support climate action through architectural design. The findings of this study establish a foundation for future research on the current state of Turkish museums and demonstrate the need for additional research.