Tasarımda aydınlatma verimliliği ve döngüsel ekonomi ilişkisi
The relationship between lighting efficiency and circular economy in design
  1. Tez No: 868962
  2. Yazar: KÜBRA GÜL MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SÜMENGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte gelişen endüstri faaliyetleri birçok çevresel problemi de beraberinde getirmiştir. Artan dünya nüfusu, bilinçsiz tüketim alışkanlıkları ve teknolojinin yanlış kullanımları sonucu, küresel iklim değişiklikleri ve çevre kirliliği meydana gelmektedir. Bu doğrultuda, uluslararası alanda çevresel yükleri azaltmaya yönelik olarak ortaya konulan çeşitli kavram ve yaklaşımlardan biri de döngüsel ekonomi kavramı olmuştur. Doğal kaynakların kullanımını sınırlamak, enerji verimli teknolojiler geliştirmek ve enerji tasarrufunda yüksek verim elde etmek gibi pek çok konu; döngüsel ekonominin kapsamında olup, bu bağlamda çevresel ve maliyet etkili ürünlerden biri olarak aydınlatma tasarımları dikkat çekmektedir. Aydınlatmaya yönelik küresel talep arttıkça, aydınlatma endüstrisinde de döngüsel ekonomi ilkelerinin benimsenmesi gerekmektedir. Döngüsel aydınlatma tasarımında kullanılan doğal aydınlatmanın optimize edilmesi, enerji verimli LED aydınlatma sistemlerinin kullanımı ve akıllı aydınlatma kontrol sistemlerinin entegrasyonu gibi yöntemler, enerji tasarrufu ve çevresel etkilerin azaltılması açısından büyük bir potansiyel sunmaktadır. Aydınlatma tasarımları, aynı zamanda tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesinde de oldukça önemli bir konu olarak gündemdedir. Günümüz mimari koruma anlayışına göre, özgün işlevini yitiren tarihi yapılar yeniden işlevlendirilirken disiplinler arası sistematik bir yaklaşım önem kazanmaktadır. Yeni işlev ve kullanıcı gereksinimlerine uygun aydınlatma tasarımları gerçekleştirilirken gün ışığı etkeni en verimli şekilde kullanılmalı ve uygun bir yapma aydınlatma sistemi tasarlanmalıdır. Bu bağlamda, Cendere Sanat Müzesi'nin kütüphane olarak yeniden işlevlendirilmesi örneği üzerinden aydınlatma tasarım önerisi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, aydınlatma tasarımında döngüselliğin önemini vurgulayarak, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik açısından etkili çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution, the development of industrial activities have brought many environmental problems. Due to the increasing world population, unconscious consumption habits, and the misuse of technology, global climate changes and environmental pollution have occurred. In this context, one of the various concepts and approach is the circular economy. Limiting the use of natural resources and developing energy-efficient technologies are within the scope of the circular economy. Lighting designs stand out as environmentally and cost-effective products in this context. As global demand for lighting increases, the principles of the circular economy need to be adopted in the lighting industry. Methods such as optimizing daylighting in circular lighting design, using energy-efficient LED lighting systems, and integrating smart lighting control systems offer significant potential for reducing environmental impacts. Lighting designs are also a crucial topic in the adaptive reuse of historical buildings. According to the contemporary architectural conservation principles, interdisciplinary systematic approaches gain importance when reusing historical buildings that have lost their original functions. While creating lighting designs suitable for new functions and user requirements, the daylight factor should be utilized most efficiently, and an appropriate artificial lighting system should be designed. In this context, a lighting design proposal was made for the adaptive reuse of the Cendere Art Museum as a library. The results emphasize the importance of circularity in lighting design, providing effective solutions for energy efficiency and sustainability.