Sauna tedavisinin inflmatuar ve noninflamatuar romatizmal hastalıklarda solunum fonksiyon testleri ve klinik parametreler üzerine etkileri
Effects of sauna treatment on respiratory function tests and clinical parameters in inflammatory and noninflammatory rheumati̇c di̇seases
  1. Tez No: 781959
  2. Yazar: GİZEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. MERYEM SARAÇOĞLU, DOÇ. DR. ESMA CECELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmayı, saunanın inflamatur ve noninflamatuar romatizmal hastalıklarda pulmoner fonksiyonlar ve klinik parametreler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla planlandık Çalışmaya inflamatuar gruba yaşları ortalama 39.45 ±10.76 yıl olan 20 birey (12 kadın 8 erkek), noninflamatuar gruba (kontrol) yaşları ortalama 39.75 ±9.80 yıl olan 20 birey (12 kadın , 8 erkek) alındı. Sauna tedavisi öncesi ve sonrası infalamatuar ve noninflamatuar grupların SFT leri ve klinik ölçümleri kaydedildi. Her iki gruptaki bireylerin ayrıntılı anamnezleri alındı, fizik muayene ve laboratuvar incelemeleri yapıldı İnflamatuar gruptan altı bireyde çok hafif (FEV1/FVC %75-80), sekiz bireyde hafif (FEV1/FVC %60-75) obstrüktitf tip; iki bireyde çok hafif (VC %75-80), üç bireyde hafif (VC %60-75) restriktif tip ventilatuar bozukluk tespit edildi. Bu bireylerin ikisinde hem obstrüktif hemde restriktif tip ventilatuar bozukluk mevcuttu. Kontrol grubunda sekiz kişide çok hafif (FEV1/FVC %75-80), beş kişide hafif (FEV1/FVC %60- 75) obstrüktif tip ventilatuar bozukluk saptandı. Sauna tedavisi sonrası inflamatuar ve RA lı gruplarda FIVC (%), AS'li grupta FEF25-75 (%) ve OA'lı grupta VC (%), FEF25-75(%), PEF (%) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü. İnflamatuar grubun noninflamatuar grup ile karşılaştırılmasında sauna tedavisinden sonra inflamatuar grupta SFT değerlerinden FEF25-75 (%), FEF50 (%) ve PEF(%) de anlamlı artış görüldü. Tüm gruplarda solunum kaslarının gücünü gösteren MIP değerleri normalden düşüktü. Tedaviden sonra her grup kendi arasında değerlendirildiğinde inflamatuar, noninflamatuar, RA ve Asli grupların tümünde solunum kaslarının gücünü gösteren MIP ve MEP dğerlerinde anlamlı artış bulduk. Tüm gruplarda tedaviden sonra klinik parametrelerde düzelme görüldü. Sonuç olarak bu çalışmadaki bulgular saunanın inflamatuar, noninflamatuar romatizmal hastalıklardaki solunum fonksiyon testleri ve klinik parametreler üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Hastalardaki pulmoner, klinik ve sübjektif düzelmeler nedeniyle sauna tedavisinin inflamatuar, noninflamatuar romatizmal hastalıklardaki pulmoner rehabilitasyon programının bir parçası olmasının yararlı olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
We planned this study to evaluate the effect of sauna on pulmonary functions and clinical parameters in inflammatory and non-inflammatory rheumatic diseases. Twenty individuals (12 females and 8 males) with a mean age of 39.45 ± 10.76 years in the inflammatory group and 20 individuals (12 females, 8 males) with a mean age of 39.75 ±9.80 years in the non-inflammatory group (control) were included in the study. PFTs and clinical measurements of inflammatory and non-inflammatory groups were recorded before and after sauna treatment. Detailed anamnesis of individuals in both groups was taken, physical examination and laboratory examinations were performed. In the inflammatory group, six individuals were very mild (FEV1/FVC 75-80%), eight individuals mild (FEV1/FVC 60-75%) obstructive type; Very mild (VC 75-80%) restrictive type ventilatory disorder was detected in two individuals and mild (VC 60-75%) in three individuals. Two of these individuals had both obstructive and restrictive ventilatory disorders. In the control group, very mild (FEV1/FVC 75-80%) and five (FEV1/FVC 60-75%) mild (FEV1/FVC 60-75%) obstructive type ventilatory disorders were detected in eight individuals. After sauna treatment, FIVC (%) in inflammatory and RA groups, FEF25-75 (%) in AS group, and VC (%), FEF25-75(%), PEF (%) values in OA group were statistically significant. . In the comparison of the inflammatory group with the non-inflammatory group, a significant increase was observed in the PFT values of FEF25-75 (%), FEF50 (%) and PEF (%) in the inflammatory group after sauna treatment. MIP values indicating the strength of respiratory muscles were lower than normal in all groups. After the treatment, when each group was evaluated among themselves, we found a significant increase in the MIP and MEP values, which show the strength of the respiratory muscles, in all of the inflammatory, non-inflammatory, RA and Asli groups. All groups showed improvement in clinical parameters after treatment. In conclusion, the findings of this study show the positive effects of sauna on respiratory function tests and clinical parameters in inflammatory and non-inflammatory rheumatic diseases. We concluded that it would be beneficial for sauna therapy to be a part of the pulmonary rehabilitation program in inflammatory and non-inflammatory rheumatic diseases due to pulmonary, clinical and subjective improvements in patients.