Direct shear strength of fiber reinforced self compacting concrete under acid and sulfate attack
Lif takviyeli kendinden yerleşen betonun asit ve sülfat atağı altında doğrudan kesme mukavemeti
  1. Tez No: 781967
  2. Yazar: AHMAD HAYDAR A AWRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, PROF. DR. AZAD ABDULKADİR MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, çelik lifler (SF) ve polipropilen lifler (PPF) ile güçlendirilmiş kendiliğinden yerleşen betonun (SCC) kayma mukavemeti üzerine deneysel bir araştırmayı göstermektedir. Ayrıca taze ve diğer bazı mekanik özellikler hava, sülfat (%5 konsantrasyonda MgSO4) ve asit (%5 konsantrasyonda H2SO4) olmak üzere üç farklı çevre koşulunda incelenmiştir. Beş farklı karışım oluşturuldu: kontrol karışımı olarak lifsiz SCC, %0,1 ve %0,2 hacim fraksiyonlarına sahip SF ilaveli SCC ve %0,1 ve %0,2'lik değişen hacim fraksiyonlarına sahip PPF. 30 gün maruz kaldıktan sonra önceki ortamlara maruz bırakıldıktan sonra FRSCC numuneleri üzerinde kesme mukavemeti, basınç mukavemeti ve yarma gerilme mukavemeti uygulandı. İşlenebilirlik için, PPF'nin SCC'nin işlenebilirliğini kötü bir şekilde azalttığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, hacim oranını seçerken özel dikkat gösterilmelidir. Ancak SF işlenebilirliği biraz etkiler ve PPF'ye kıyasla azaltmaz. Genel olarak SCC karışımlarının kayma direncinin, artan SF ve PPF hacim fraksiyonu ile arttığı bulunmuştur. Basma mukavemeti PPF ile iyileşme göstermedi, ancak çekme mukavemetinde bazı iyileşmeler sağlandı. Ancak, SF ile önemli ölçüde iyileştiler. Her iki elyafın da bazı iyi dayanıklılık etkilerine sahip olduğu ve agresif çevre koşullarına karşı dirençli olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis shows an experimental investigation on the shear strength of self-compacting concrete (SCC) reinforced by steel fibres (SF) as well as polypropylene fibres (PPF). Also, the fresh and some other mechanical properties were investigated in three different environmental conditions the air, sulfate (MgSO4 with a concentration of 5%) and acid (H2SO4 with a concentration of 5%). Five different mixtures were created: SCC without fibre as the control mix, SCC with the addition of SF with 0.1% and 0.2% volume fractions and PPF with varying volume fractions of 0.1% and 0.2%. Shear strength, compressive strength and splitting tensile strength were conducted on FRSCC specimens after exposing them to previous environments after 30 days of exposure. For workability, it was concluded that PPF decreased the workability of SCC badly. So special care must be taken when selecting its volume fraction. However, SF slightly affects workability and does not decrease it compared with PPF. It was found that generally shear strength of SCC mixes enhanced with increasing SF and PPF volume fraction. Compression strength did not improve by PPF, but tensile strength achieved some improvements. However, with SF, they significantly improved. It was found that both fibres have some good durability effects, and they resist aggressive environmental conditions.