Ankara'nın Polatlı yöresindeki keçilerde Neospora Caninum'un seroprevalansı
Seroprevlance of Neospora Caninum in goats in Polatli region of Ankara
  1. Tez No: 781996
  2. Yazar: GİZEM ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara'nın Polatlı yöresindeki keçilerde koksidiyan bir parazit olan Neospora caninum varlığının araştırılmasıdır. Neospora caninum yaşam döngüsünde köpek, kayote (kır kurdu), gri kurt ve dingoları son konak olarak, sığır, koyun, keçi, geyik gibi diğer ruminantlar, at ve kemirici hayvanları ara konak olarak kullanır. Köpekler hem son konak hem de ara konak olabilirler. Dünya üzerinde gözlenen abort nedenleri incelendiğinde N. caninum'a bağlı abortlar oldukça yaygınlık göstermektedir ve ekonomik anlamda kayıplara sebep olmaktadır. Bu çalışmada, Ankara'nın Polatlı ilçesinden 150 farklı keçi yaş, cinsiyet ve ırk gruplarına ayrılarak usulüne uygun olarak kan örnekleri toplanmıştır. Toplanan kan örneklerinden elde edilen serumlar ELISA test yöntemi kullanılarak serolojik olarak incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucuna göre incelenen 150 kan serumundan 9 tanesinin (%6) pozitif sonuç verdiği tespit edilmiştir. Pozitif sonuç veren serumların bir yaş ve üzeri ve dişi keçilere ait olduğu saptanmıştır. Cinsiyete göre N. caninum seropozitifliği açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Neospora caninum açısından seropozitif olarak tespit edilen serum örneklerinin tümü 1 yaş ve üzerindeki hayvanlara aittir. Ancak yaş grupları arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Pozitiflik oranı Ankara keçilerinde %8.3, Kıl keçilerinde %3 olarak tespit edilmesine rağmen ırklar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışmaya göre Polatlı yöresi keçilerinde N. caninum serolojik olarak ilk kez saptanmıştır. Yöredeki keçi abortlarında N. caninum'un da göz önüne alınması, etkene yönelik koruma ve kontrol tedbirlerinin arttırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the presence of Neospora caninum, a coccidian parasite, in goats in the Polatlı region of Ankara. Neospora caninum uses dogs, cayote (coach wolf), gray wolves and dingoes as final hosts, and other ruminants such as cattle, sheep, goats, deer, horses and rodents as intermediate hosts in its life cycle. Dogs can be both final and intermediate hosts. When the causes of abortion observed in the world are examined, abortions due to N. caninum are quite common and cause economic losses. In this study, blood samples were duly collected from 150 different goats in the Polatlı district of Ankara, divided into age, sex and breed groups. The sera obtained from the collected blood samples were tested serologically using the ELISA test method. According to the results of the study, it was determined that 9 out of 150 blood serums (6%) were positive. It was determined that the serums giving positive results belonged to one year old and older female goats. A statistically significant difference was found in terms of N. caninum seropositivity according to gender. All of the serum samples detected as seropositive for Neospora caninum belong to animals 1 year and older. However, there was no statistically significant difference between age groups. Although the positivity rate was determined as 8.3% in Angora goats and 3% in Hair goats, there was no statistically significant difference between breeds. According to this study, N. caninum was detected serologically for the first time in goats of Polatlı region. It is thought that N. caninum should be taken into account in goat abortions in the region and protection and control measures should be increased.