2022 Katar futbol dünya şampiyonasında tam sahada kaybedilen topların geri kazanılma süresinin müsabakadaki bazı parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the recovery time of balls lost in the full field on some parameters in 2022 Qatar football world championship
- Tez No: 885604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞEMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2022 Katar Dünya Kupası özelinde takımların tam sahada kaybedilen topları geri kazanma sürelerini analiz etmektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022 Katar Dünya Kupası'nda yer alan milli futbol takımları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi bu dünya kupasında oynanan toplam 64 maçtır. Bu bağlamda 2022 Dünya Kupası'nda oynanan bütün maçlarda tam sahada kaybedilen topların geri kazanılma süresinin maç skoruna, topla oynama yüzdesine, toplam şut sayısına, gol beklentisi oranına, rakip ceza sahasında topla buluşma sayısına, kazanılan korner sayısına ve kat edilen koşu mesafesi üzerine olan etkisi ve aralarındaki ilişki video analiz yöntemi kullanılarak incelenmiş, maç sonucuna göre (kazanma-kaybetme) değişkenler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the ball recovery time of the teams in the 2022 Qatar World Cup in the full zones. In this research, the relational scanning model, one of the general scanning models of quantitative research methods, was used. The population of the research consists of national football teams taking part in the 2022 Qatar World Cup. The sample of the research is a total of 64 matches played in this World Cup. In this context, in all matches played in the 2022 World Cup, the effect of the ball recovery time in the full zones on the match score, ball possession percentage, total number of shots, goal expectation rate, number of possessions in the opponent's penalty area, number of corners won and running distance covered, and the relationship between them were examined using the video analysis method. Additionally, comparisons were made between the variables according to the match result (win-lose).