Sınıf öğretmenlerinin geometrik cisimler konusundaki kavram yanılgıları
Misconceptions of primary school teachers about geometric objects
- Tez No: 782053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin geometrik cisimler hakkındaki kavram yanılgılarının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlerin, geometrik cisimleri tanımaları, tanımlamaları ve tanımlamalarını örneklendirmeleri üzerinde çalışılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Birden fazla durum bir analiz grubuyla değerlendirildiği için de durum çalışmasının bütüncül çoklu deseni kullanılmıştır. Ders anlatımı sırasında konu alan bilgisini aktaran sınıf öğretmenlerinin, sahip olduğu yanılgılar da öğrenciye aktarılmaktadır. Bu sebepten ötürü bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin kavram yanılgılarını belirleyerek elde edilen veriler doğrultusunda yapılan öneriler ile öğretmenin niteliğini artırma ve eğitim öğretimin kalitesini artırmak açısından önem arz etmektedir. Alan yazına bakıldığında geometrik cisimler üzerine yapılan çalışmalar genel olarak sınıf öğretmenleri adayları ile gerçekleştirilmiştir. Sınıf öğretmenleri ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmadığı görülmektedir ve bu da çalışmanın önemini artırmaktadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 yılı eğitim öğretim döneminde Van İli İpekyolu İlçesinde aynı okulda görev yapmakta olan dört sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar olasılık temelli olmayan örneklem tekniklerinden kolay ulaşılabilir durum örnekleme tekniği ve amaçlı örnekleme tekniklerinden maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılacak öğretmenler, okuttukları sınıf seviyesine göre her bir sınıf seviyesinden seçilmiştir. Çalışma grubunun geometrik cisimlere ait tanımlama ve bu tanımları örneklendirmeleri, erişilebilirlik, doğruluk ve zenginlik kriterleri ile incelenmiştir. Bu ölçütlerle, çalışma grubunun sadece doğru yapıp yapmadığının yanında cevap verme süreçleri ve tanımların ve örneklendirmelerin niteliği de tasvir edilebilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacının hazırladığı görüşme formu ile elde edilmiştir. Veriler betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin geometrik cisimlerden prizma, piramit, silindir ve koni ile ilgili konu alan bilgileri durumunda eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan sınıf öğretmenlerinin elde edilen bulgular sonucunda geometrik cisimlerden koni, piramit, prizma ile ilgili kavram yanılgıları yaşadıkları görülmüştür. Çalışmaya katılan öğretmenlerin matematik dilini bilmemeleri sebebiyle tanımlamaları yapmakta güçlük çektikleri belirlenmiştir. Geometrik cisimleri tanımlama ve tanımları örneklendirmede; öğretmenlerin genel olarak cisimleri tanımlamakta zorlandıkları cisimleri genel olarak günlük hayattan örneklendirmelerle tanımlayabildikleri görülmüştür. Öğretmenlerin en çok çizmekte zorlandıkları cisim üçgen piramit olmuştur. Tanım yapmakta zorlanan öğretmenlerimiz, geometrik cisimleri çizme aşamalarında aynı güçlükleri yaşamamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the misconceptions of primary school teachers about geometric objects. In line with this purpose, the teachers' recognizing, defining and exemplifying their definitions of geometric objects were studied. In this study, case study, one of the qualitative research designs, was used. Since more than one case was evaluated with one analysis group, the holistic multiple design of the case study was used. The misconceptions of the primary school teachers, who transfer their subject knowledge during the lectures, are also transferred to the students. For this reason, this study is important in terms of determining the misconceptions of classroom teachers and increasing the quality of education and training with the suggestions made in line with the data obtained. When the literature is examined, studies on geometric objects were generally carried out with prospective primary school teachers. It is seen that there is no comprehensive study on primary school teachers and this situation increases the importance of this study. The study group of this research consists of four primary school teachers working in the same school in İpekyolu District of Van Province in the 2022-2023 academic year. The participants were determined by using the easily accessible case sampling technique from non-probability-based sampling techniques and maximum diversity sampling technique from purposeful sampling techniques. The teachers to participate in the study were selected from each grade level according to the grade level they teach. The definitions and exemplifications of geometric objects of the study group were analysed with the criteria of accessibility, accuracy and richness.. The data in the study were obtained with the interview form prepared by the researcher. The data were analysed by descriptive analysis. As a result of the research, it was determined that there were deficiencies in teachers' subject knowledge about prism, pyramid, cylinder and cone among geometric objects. As a result of the findings obtained from the primary school teachers participating in the study, it was seen that they had misconceptions about cone, pyramid and prism among geometric objects. It was determined that the teachers who participated in the study had difficulty in making definitions because they did not know the language of mathematics. In defining geometric objects and exemplifying the definitions, it was observed that teachers generally had difficulty in defining the objects and were able to define the objects with examples from daily life. The object that teachers had the most difficulty in drawing was the triangular pyramid. Teachers who had difficulty in making definitions did not experience the same difficulties in drawing geometric objects.