Cumhuriyet gazetesinde çıkan anı türündeki yazıların bibliyografyası (1 Kânunuevvel/Aralık 1928-31 Birincikânun/Aralık 1938)
Bibliography of memoir articles published in Cumhuriyet newspaper (1 December 1928-31 December 1938)
  1. Tez No: 782056
  2. Yazar: EDA GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANİ İRFAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezde, Cumhuriyet gazetesinde 1 Aralık 1928 tarihi ile 31 Aralık 1938 tarihleri arasında çıkan anı türündeki yazıların mümkün olan en eksiksiz bibliyografyasını oluşturmak ve tespit edilen yazıları tarihsel süreç içerisinde değerlendirmek amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde, anı türüne ait bilgiler verilmiş ve erken Cumhuriyet döneminde, ülkenin içinde bulunduğu değişim ve gelişim sürecinin Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan anılarda nasıl yer bulduğu örneklerle incelenmiştir. Bibliyografya ise“Tarih, Siyaset, Askerlik, Basın, Sanat vd. İle İlgili Anılar”,“Edebiyatçıların Anıları”ve“Yabancıların Anıları”olmak üzere üç bölümde verilmiştir. Tespit edilen anıların yıla, türe ve cinsiyete göre tablo ve grafikleri oluşturulmuş ve sonuç bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, is aimed to create the most complete bibliography of the memoirs published in Cumhuriyet newspaper between 1 December 1928 and 31 December 1938 and to evaluate the identified articles in the historical process. The first part of the thesis examines the information about the type of memory and change and development process of the country in the early Republican period and how this took place in the memories published in the Cumhuriyet newspaper with examples. The bibliography is given in three sections as“History, Politics, Military Service, Press, Art Etc. Related Memoirs”,“Memoirs of Literaries”and“Memoirs of Foreigners”. Tables and graphics of the memories identified by year, type and gender were created and analyzed in the conclusion section.