Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan anı ve anı ile ilişkili türlerdeki yazıların bibliyografyası (14 Mayıs 1950-26 Mayıs 1960)
Bibliography of memoirs and memoir-related articles published in Cumhuriyet Newspaper (14 May 1950-26 May 1960)
- Tez No: 889615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANİ İRFAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu tezde, Cumhuriyet gazetesinde 14 Mayıs 1950 ile 26 Mayıs 1960 yılları arasında çıkan anı ve anı ile ilişkili türlerin eksiksiz bibliyografyasını oluşturmak ve dönemin şartlarına göre türleri değerlendirmek hedeflenmiştir Tezin birinci bölümünde türlere ait bilgi verilmiştir. Daha sonra ise inceleme yazısı, grafik ve tablolarla birlikte çıkan yazılar tarihsel süreçte incelenmiştir. Bibliyografya ise üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm“Tarih, Siyaset, Askerlik, Basın, Sanat vd. ile İlgili Anılar”, ikinci bölüm“Edebiyatçıların Anıları”ve üçüncü bölüm“Yabancıların Anıları”olarak sınıflandırılmıştır. Tespit edilen bilgiler ise sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to create a complete bibliography of memoirs and memoir-related genres published in Cumhuriyet newspaper between 14 May 1950 and 26 May 1960 and to evaluate the genres according to the conditions of the period. Then, the articles published with review articles, graphics and tables are analyzed in the historical process. The bibliography is divided into three sections. The first section is categorized as“Memoirs Related to History, Politics, Military Service, Press, Art, etc.”, the second section as“Memoirs of Literati”and the third section as“Memoirs of Foreigners”. The information identified is evaluated in the conclusion section.