Azerbaycan'da milli kimliğin düşünsel temelleri: 1840-1920
Intellectual foundations of national identity in Azerbaijan: 1840-1920
- Tez No: 782057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son iki yüzyılı aşan bir süreçte Azerbaycan coğrafyası savaşlara ve işgallere maruz kalmış büyük imparatorluklar tarafından yutulmak istenmiştir. Çarlık Rusyası'nın Güney Kafkasya'ya inmesi üzerine onun sömürgesi altına giren Kuzey Azerbaycan Türkleri nihayetinde Çarlığın işgaline maruz kalmıştır. Anlaşıldığı üzere milliyetçiliğin yükseldiği bir dönemde Kuzey Azerbaycan Çarlık Rusyası'nın işgali altında olmuştur. Böylelikle uluslaşma sürecini Çarlık Rusyası altında başlayan Kuzey Azerbaycan Türkleri bu süreç içerisinde geçmişle yüzleşmiş ve özbenlik arayışında olmuştur. Tabii ki bu özbenlik arayışı kitlesel değil ilk önce bir grup aydın arasında başlamış daha sonra ise toplumsal bir bilince zemin oluşturmuştur. Bu bağlamda Çarlık Rusyası'nın sağlamış olduğu ortamdan istifade eden Azerbaycanlı aydınlar kendi toplumları için yavaş-yavaş akademik ilgi dönemini başlatmış kendilerinden sonra gelen aydınlar için arka plan oluşturmuş ve bir zemin hazırlamışlardır. Dolayısıyla bu tez çalışması da uluslaşma sürecini sömürge altında başlayan Kuzey Azerbaycan'ın geçtiği yolu, dönemin aydınlarının düşünsel temelleri ve dönemin içtimai-siyasi olayları çerçevesinde, milliyetçilik kuramları bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last two centuries, the geography of Azerbaijan has been wanted to be swallowed up by great empires that have been exposed to wars and occupations. After the Tsarist Russia landed in the South Caucasus, the North Azerbaijan Turks, who were under its colony, were eventually exposed to the occupation of the Tsarist. As it is understood, at a time when nationalism was on the rise, North Azerbaijan was under the occupation of Tsarist Russia. Therefore, the North Azerbaijan Turks, who started the nationalization process under Tsarist Russia, faced the past and sought self-identity in this process. Of course, this search for the self-identity did not receive mass support at first and started among a group of intellectuals and later formed the basis for a social consciousness. In this context, Azerbaijani intellectuals, who benefited from the environment provided by Tsarist Russia, started a period of academic interest for their own society gradually, created a background and prepared a ground for the intellectuals who came after them. Therefore, in this thesis, the path of Northern Azerbaijan, which started the nationalization process as a colony, was discussed within the framework of the intellectual foundations of the period's intellectuals and social-political events of the period, as well as in the context of nationalism theories.