Investigation of hip joint kinematics for daily life activities
Günlük yaşam aktiviteleri için kalça eklem kinematiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 782059
  2. Yazar: MERVE TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ŞENAY MİHÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir popülasyonun günlük yaşam aktiviteleri, gün içerisinde yapılma sıklığı ve zorluk derecesi nedeniyle kalça eklemi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, günlük yaşam aktivite verileri, kalça eklemi artroplastisi için başarılı ve uzun ömürlü implantların üretilmesi için önemli bir kaynaktır. Bu çalışmada kalça eklemi kinematiği, Türk popülasyonunda sıklıkla gerçekleştirilen altı belirlenmiş aktivite kapsamında incelenecektir. Toplanan ve işlenen veriler, Türk halkı için ilk ulusal veri tabanının oluşturulması amacıyla TÜBİTAK projesinde kullanılacaktır. Çalışmada öncelikle günlük yaşam aktiviteleri için kalça eklemi kinematiği araştırmalarına ilişkin literatür taraması sunulmaktadır. Ardından kalça eklemi anatomisi ve hareket yakalama teknikleri anlatılacaktır. Yöntem bölümünde deney protokolü, materyaller, metodoloji ve veri toplama ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Bu bölümde, belirlenen günlük yaşam aktiviteleri, seçilen hareket yakalama sistemi ve ters kinematik analiz için veri işleme araçları tanıtılmaktadır. Sonuçlar ve tartışma bölümü, hesaplanan sonuçları grafik ve tablo halinde verecektir. Sonuçların açıklaması tartışılma kısmında yapılacaktır. Sonuç bölümü çalışmayı özetleyecektir.
Özet (Çeviri)
The daily life activities of a population have a significant effect on hip joint due to the repetitiveness and difficulty levels. Therefore, daily life activity data is an important source for manufacturing successive and long-lasting implants for hip joint arthroplasty. In this study, the hip joint kinematics is investigated under six determined activity that is performed frequently by the Turkish population. The collected and processed data is used in a TUBITAK funded project to form a first national database for the Turkish people. The study first introduces the literature review on hip joint kinematics investigations for daily life activities. Thereafter, anatomy of the hip joint and motion capture techniques are explained. Experimental procedure, protocol, materials, methodology and data collection are explained in detail in the Methodology Chapter. This Chapter introduces the determined daily life activities, chosen motion capture system and post-processing tools for the inverse kinematic analysis. The Results and Discussion Chapter illustrates and tabulates the calculated results. Detailed explanations are made for discussing the results. The Conclusion Chapter summarizes the study.