Kastamonu ili endüstriyel simbiyoz olanaklarının araştırılması
Industrial symbiosis opportunities in Kastamonu province
- Tez No: 782072
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretim ve tüketime bağlı olarak kaynakların verimsiz kullanımından çeşitli çevre sorunları ortaya çıkmakta ve doğal kaynakların sınırlı bir hal alması ile sürdürülebilirlik kavramı da önemli bir hal almıştır Sürdürülebilirlik kavramı bir kalkınma modeli olarak, üretim aşamasında kaynakların etkin kullanımı ile yenilenebilir kaynaklara yönelimin sağlanarak doğrusal ekonomi yerine döngüsel ekonominin benimsenmesi gerekmektedir. Bu nedenle sürdürülebilirlik kavramının döngüsel ekonomide ki uygulanabilirliği için endüstriyel simbiyoz olanaklarının araştırılması bölgesel anlamda önem taşımaktadır. Bu tez çalışması ile Dünyada ve ülkemizde planlı olarak faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgelerinde ki sektörlerin oluşan atıklarının endüstriyel simbiyoz olanakları incelenmiştir. Bu kapsamda Kastamonu ili bünyesinde faaliyet gösteren Kastamonu OSB, Tosya OSB ve Seydiler OSB de ki sektörlerin üretim faaliyetinden kaynaklı oluşan atıklarının, belirlenen sektörler tarafından hammadde olarak kullanmasına yönelik bir endüstriyel simbiyoz olanağı araştırması yapılmıştır. Bu kapsamda tespit edilen endüstriyel simbiyoz olanakları ile her OSB'nin ihtiyacı konumunda ortaya çıkan sektörler belirlenmiştir. Endüstriyel simbiyoz olanağı araştırılan sektörler içinde Kastamonu OSB'de“suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması”, Tosya OSB'de“atığın toplanması, ıslahı ve bertarafı faaliyetleri; maddelerin geri kazanımı”, Seydiler OSB'de“ağaç yünü, ağaç unu, ağaç talaşı, ağaç yonga imalatı”sektörü ön plana çıkmıştır. Organize sanayi bölgelerine endüstriyel simbiyoz çalışmalarının ekonomik anlamda getirileri ve verimli kaynak kullanımına yönelik öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in the world, various environmental problems arise from the inefficient use of resources due to production and consumption in our country, and the concept of sustainability has also become important with the limited use of natural resources. Circular economy should be adopted instead of linear economy. For this reason, it is of regional importance to investigate the possibilities of industrial symbiosis for the applicability of the concept of sustainability in the circular economy. In this thesis study, industrial symbiosis possibilities of the wastes of the sectors in the Organized Industrial Zones, which operate in a planned manner in the world and in our country, were examined. In this context, an industrial symbiosis possibility research has been conducted for the use of wastes resulting from the production activities of the sectors in Kastamonu OIZ, Tosya OIZ and Seyçiler OIZ operating in Kastamonu province as raw materials by the specified sectors. In this context, the industrial symbiosis possibilities identified and the sectors emerging in the position of need of each OIZ were determined. Among the sectors in which the possibility of industrial symbiosis is being investigated,“water collection, treatment and distribution”in Kastamonu OIZ,“waste collection, reclamation and disposal activities in Tosya OIZ; recycling of materials”,“wood wool, wood flour, wood shavings, wood chip manufacturing”sector came to the fore in Seyçiler OIZ. The economic benefits of industrial symbiosis studies for organized industrial zones and suggestions for efficient resource use have been stated.