Лингвокультурологический анализ материала «бытовое поведение» в произведениях а.с. пушкина
A.s. pushkı̇n'ı̇n eserlerı̇ndekı̇ 'gündelik davranış' materyalı̇nı̇n lingvo-kültürel analı̇zı̇
  1. Tez No: 782096
  2. Yazar: SHALALA RAMAZANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Виктор Михайлович Шаклеин
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Peoples' Friendship University of Russia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmamız, Rus kültürü için önemli olan“ Gündelik Davranış”kavramına odaklanmaktadır.“Gündelik Davranış”kavramı temel ve en önemli kavramlardan biridir. Herhangi bir kültürdeki bir kişinin gündelik davranışı, etnospesifik normları ve iletişim stereotipilerinin yanı sıra anadili konuşuşlarının zihniyetini belirleyen insan faaliyetlerinin temel bir kılavuzudur. Bununla birlikte, şimdiye kadar Rusçada“ Gündelik Davranış”kavramının dil-kültürel analizine adanmış özel bir araştırma yapılmamıştır. Böyle bir bilimsel paradigma, yabancı dillerin, bilhassa da Rusçanın yabancı dil olarak öğretilmesine ilişkin modern bakış açısı için özellikle önemlidir. Öğretilen dilin kültürüne atıfta bulunmadan o dili bütünsel ve niteliksel olarak incelemek mümkün değildir, bu nedenle öğretmen sınırlı dilbilimsel hedeflerle sınırlı tutulmamalıdır. Rus diline, fonetiğine, kelime dağarcığına ve gramerine hakim olmak, Rus kültürüne adapte olmanın bir yolu olarak kabul edilmektedir, çünkü dil“ulusal kültürün gerçek bir aynasıdır”(Vereshchagin 1990, 15). Çalışmamızın önemini yukarıdaki faktörler belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Our research focuses on the concept of“Everyday Behaviour”, which is important for Russian culture. The concept of“Everyday Behaviour”is one of the basic and most important concepts. Everyday behaviour of a person in any culture is a basic guideline of human activity, which determines ethnospecific norms and stereotypes of communication, as well as the mentality of native speakers. However, so far there has been no specific research dedicated to the linguo-cultural analysis of the concept of“Everyday Behaviour”in Russian. Such a scientific paradigm is particularly important for the modern perspective on the teaching of foreign languages, in particular Russian as a foreign language. It is impossible to study that language holistically and qualitatively without reference to the culture of the language being taught, so the teacher should not be limited to limited linguistic goals. Mastering the Russian language, its phonetics, vocabulary and grammar is recognised as a way of adapting to Russian culture, since language is“a true mirror of national culture”(Vereshchagin 1990, 15). The above factors determine the importance of our study.