The use of online parent support groups by Turkish parents of children with autism
Otistik çocuğu olan Türk anne-babaların online destek gruplarını kullanımları
  1. Tez No: 782101
  2. Yazar: KAZIM ALAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENEVIEVE WILLIAMSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University Bloomington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Otistik çocuğu olan ebeveynler uzun bir süreden beri ebeveyn destek gruplarını yeni bilgi elde etmek, deneyimlerini paylaşmak, ve duygusal destek almak için kullanmaktadırlar. Internet ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ebeveynlerin online destek grupları kurmasına olanak sağlamıştır. Bu gelişmelere paralel olarak Türkiye'de online ebeveyn destek grupları sayısında artış görülmekle birlikte, bu grupların ebeveynler tarafından nasıl kullanıldığına ilişkin bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı otistik çocuğu olan Türk ebeveynlerin kullandığı bir online ebeveyn destek grubunu incelemektir. Araştırma aşağıdaki konular incelenmiştir: katılımcı ve ağ özellikleri, ebeveynlerin deneyimleri ve online destek gruplarını kullanımları, algılanan online desteğe ilişkin memnuniyet düzeyi, ve online destek gruplarının avantaj ve dezavantajları. 140 grup üyesi tarafından beş yıl boyunca gönderilen 1,480 e-posta mesajı toplanmış ve analiz edilmiştir. Ayrıca grup üyesi beş ebeveyn ile telefon ile görüşme yapılmıştır. Verilerin analizi betimsel veri analizi, sosyal ağ analizi, ve e-posta mesajları ve görüşmelerin kalitatif veri analizleri şeklinde yapılmıştır. Araştırma bulguları ebeveynlerin bu grupları kullanarak duygusal destek, otizm hakkında bilgi alışverişi yaptıklarını ve kendi aralarında bir ebeveyn destek ağı yarattıklarını ortaya koymuştur. Grup desteğinden memnuniyet düzeyi yüksek bulunmuş olup, aidiyet hissi, katılım düzeyi, mesaj sayısı ve bilginin güvenirliği gibi faktörlerden etkilendiği gözlenmiştir. Sonuçlar online ebeveyn destek gruplarının otistik çocuğu olan ebeveynler için iyi bir destek kaynağı olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Parents of children with autism have long been using parent support groups in order to gather new information, share their experiences, and receive emotional support. During the last decade, the proliferation of Internet and communication technologies enabled parents to form online parent support groups. In spite of the growing number of online parent support groups in Turkey, no study has yet investigated the use of these groups. The purpose of this study was to explore the use of an online parent support group by the parents of children with autism in Turkey. Research questions examined the following topics: participant and network characteristics, parents' experiences and their use of the online group, perceived satisfaction with the online support, and the advantages and disadvantages of the online group. A total of 1,480 email messages posted by 140 members over a five-year period were collected and analyzed. In addition, five parents were interviewed over the phone. Data analyses consisted of descriptive data analysis of the email messages, social network analysis of the parent support network, and qualitative data analysis of the email messages and parent interviews. Results of the study indicated that parents were using the online support group to receive or offer emotional support and information about autism and autism related problems, and to create a network of parents. Perceived satisfaction with the group support was relatively high and a number of factors contributed to the perceived satisfaction, including a sense of belonging, level of participation and number of messages, and credibility of information. It was concluded that online parent support groups can be useful sources of support for the parents of children with autism.