Le parti Libéral Républicain dans la région égéenne en Turquie histoire politique d'une grande mobilisation contestaire[du 12 août au 17 Novembre 1930]
Türkiye'de Ege Bölgesinde Serbest Cumhuriyet Fırkası büyük bir muhalif seferberliğin tarihi
  1. Tez No: 782102
  2. Yazar: EYÜP ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT BOZARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 455
Özet
1930 yılı çeşitli nedenlerle Türkiye için gerçek bir dönüm noktası olarak tanımlanabilir. Kemalist iktidar tarafından gerçekleştirilen radikal din reformlar ve ekonomik kriz nedeniyle artan toplumsal hoşnutsuzluk, ülkeyi iki temel yöne doğru bir dönüşüme zorlamıştır: Ekonomik devletçilik ve çoğulcu siyasal sistem. Mustafa Kemal'in şahsi emriyle kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası, adeta bir siyaset mühendisliği ürünü olarak 12 Ağustos'ta tarih sahnesindeki yerini aldı. Ancak Fethi Okyar'ın İzmir'de bir kurtarıcı olarak karşılanması tüm beklentileri alt üst etmiştir. Tarafsızlığını bozan cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Fırkası'na olan bağlılığını yeniden tasdik etmek zorunda kalmıştır. Muhalefet, tüm adaletsizlik ve devlet baskılarına rağmen seçimlerde nispeten başarılı oldu. Liberal parti beklenmedik bir şekilde feshedilse de, seçmenleri birkaç ay daha varlığını sürdürdü. T
Özet (Çeviri)
For several reasons, the year 1930 can be defined as a genuine turning point for Turkey. The radical religious reforms under the kemalist leadership and the growing social discontent due to the economic crisis forced the country to go through a transformation towards two essential directions : economic; statism and pluralistic political system. Created on the personal order of Mustafa Kemal, the liberal Republican party took its place in the historical scene on august 12th, as a pure product of the political engineering. Nevertheless, the welcome of Fethi Okyar at Smyrna as a redeemer overturned all expectations. Breaking with his impartiality, the president of the Republic had to reaffirm immediately his attachment to the republican people's party. The opposition was successful during the elections, despite the legitimization of all injustices and state coercions. Though the liberal party was unexpectedly dissolved, its electorate continued to exist for several more months.