İç göç ve siyasi eğilimler arasındaki ilişkilerin araştırılması: Bursa ili örneği
Researching the relations between internal migration and political tendencies: The case of Bursa
- Tez No: 782148
- Danışmanlar: PROF. DR. SELVER ÖZÖZEN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Geography, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Bireyler erken sosyalizasyon sürecinde edindikleri siyasal bilgileri ilerleyen yıllarda öğrendiği yeni bilgilerle pekiştirmekte ve seçmen davranışına dönüştürmektedir. Bu süreçte demografik, ekonomik ve kültürel özelliklerin yanı sıra kurulan sosyal ağların ve ikamet edilen mekânın özelliği de etkilidir. Nitekim bireyler kendileriyle benzer özelliğe sahip kişilerin yoğunlaştığı mahallelerde ikamet etme eğilimindedirler. Özellikle Bursa gibi yoğun göç alan illerde köken bölgelere göre yaşanan yoğunlaşmaya bağlı olarak kişiler hemşehrileriyle kurdukları bağları derinleştirmektedir. Bu olgu da aynı mekânda ikamet edenlerin benzer seçmen davranışı göstermesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda tez“Bursa'nın siyasi paterni üzerinde iç göçlerin etkisi nedir?”sorusu üzerinden tasarlanmış olup çalışmada ilin iç göç ve seçim coğrafyası arasındaki ilişkisellik zamansal ve mekânsal perspektifte merkez-çevre yaklaşımı üzerinden incelenmiştir. İlişkiselliğin belirlenebilmesi için Bursa'nın iç göç yapısı il ve ilçe düzeyinde (1975-2021), seçim coğrafyası ise il, ilçe (1983-2015 Kasım) ve mahalle (1991-2015 Kasım) düzeyinde analiz edilmiştir. Ayrıca iç göç ve seçim ilişkiselliğini daha ayrıntılı olarak inceleyebilmek için örneklemlerin seçildiği 36 mahallede 1.513 anket uygulanmıştır. Toplanan veriler çeşitli istatistiksel yöntemler (ANOM, MCA, MDS, CTM) kullanılarak analiz edilmiş ve iç göç ile seçim ilişkiselliğine dair önemli bulgular tespit edilmiştir. Bulgulara göre, Bursa'nın 1975'ten günümüze 17 ille dayanıklı göç hattı kurduğu ve bu hatların önemli bir kısmının çift (alınan-verilen göç) taraflı olduğu belirlenmiştir. İlin aldığı iç göçlerde ve göçmenlerin ikamet yeri tercihinde hemşehri faktörünün ekili olması da bu hatların dayanıklı bir yapıya ulaşmasını sağlamıştır. İkamet yeri tercihinde önemli bir etken olan hemşehri ilişkileri aynı zamanda köken bölgenin siyasi eğilimlerinin hedef bölgede de devamlığını sağlayan etkin bir faktördür. Özellikle etno-kültürel adacıklarda bu etki oldukça yüksektir. Nitekim Bursa'da göçmen yoğun mekânların seçim sonuçları ile dayanıklı göç hattı kurulan illerin seçim sonuçlarında yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca alınan göçlerin profilleri ve buna bağlı olarak seçmen davranışları Bursa'da ilçelere göre farklılaşmaktadır. Bunun yanında saha çalışmasında elde edilen bilgiler üzerinden AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin seçmen profili ve tercihleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals consolidate the political knowledge they acquired in the early socialization process with the new information they learned in ensuant years and turn them into voter behavior. Within this period, the characteristics of the established social networks and the place of residence are also effective, right along with demographic, economic, and cultural characteristics. In fact, individuals tend to take up residence in neighborhoods where people with similar characteristics are concentrated. People deepen the bonds they establish with their fellow townsmen, depending on the concentration of the origin regions, particularly in cities such as Bursa, which receives heavy migration. This state of affairs also contributes to the similar voter behavior of those that reside in the same neighborhood. In this context, the thesis was designed on the question“What is the effect of domestic migration on the political pattern of Bursa?”and in the study, the relationality of domestic migration and the electoral geography of the city was examined through the center-periphery approach from a temporal and spatial perspective. In order to determine the relationality, the domestic migration structure of Bursa was analyzed at the province and borough level (1975-2021), and the electoral geography at the province, borough (1983-November 2015), and district (1991-November 2015) levels. In addition, for a more detailed examination of the relationality between domestic migration and election, 1.513 polls were carried out from samples selected from 36 districts. The data collected were analyzed using various statistical methods (ANOM, MCA, MDS, CTM) and important findings regarding the relationality of domestic migration and election were made. According to the findings, Bursa has established enduring migration tracks with 17 provinces since 1975, and a significant part of these tracks are reciprocal (sent- received migration). The fact that the townsman factor has an impact on the choice of residence for domestic migrations into the city also enabled the endurance of these tracks. Townsman relations, which are an important factor in the choice of residence, are also effective in ensuring the progression of the political tendencies of the origin region to the target region. This effect is quite high, especially in enclaves. In fact, a high level of relationality has been detected between the election results of the migrant-dense locations in Bursa and of the provinces where migration is received. In addition, the migration profiles differ by the district in Bursa. In addition, based on the information obtained in the fieldwork, the electoral profile and preferences of the AK Party, CHP, MHP, and HDP were identified.