The approaches of the left in Turkey on the Armenian question between the years of 1961 and 1972
1961 ve 1972 yılları arasında Türkiye solunun Ermeni sorununa yaklaşımları
  1. Tez No: 782180
  2. Yazar: ARAM PONTİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez 1961 ve 1972 yılları arasındaki Türkiye solunun Ermeni sorununa yaklaşımları üzerinedir. Ermeni sorunu, 1915'te Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşadıkları olumsuz olayları soykırım olarak tanımlayan Ermeniler ile Türkiye arasındaki sorundur. Türkiye bu olaylarla ilgili soykırım iddiasını reddetmektedir. Bu tezde 1961 ve 1972 yılları arasındaki Türkiye solunun, Türkiye'deki sosyalist parti ve fraksiyonların Ermeni sorununa yaklaşımlarını inceliyorum. Bu tez için öncelikle 1961 ve 1972 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan sol dergileri araştırdım. Dönemle ilgili anı kitaplarından da yararlandım. Araştırmaya 1961 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Yön dergisiyle başladım. TİP'in fraksiyonları ve onların dergileriyle devam ettim. Son olarak Türkiye Devrimci Gençlik Federasyonu'ndan (Dev-Genç) çıkan silahlı örgütlerin görüşlerini savunmalarından ve önderlerinin makalelerinden araştırdım. Dönemin Türkiye solunun 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermenilerin yaşadığı olaylar hakkında ne söylediklerini bu kaynaklardan buldum ve söylemlerini çözümledim. Sonuç olarak 1972'de kurulan TKP/ML'ye kadar Ermeni katliamını tanıyan ve Türkiye'de bir soykırım olduğunu iddia eden bir örgüt olmadığını, dönemin Türkiye solunda Türk milliyetçiliğinin baskın olduğunu gözlemledim.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the approaches of the left in Turkey on the Armenian question between the years of 1961 and 1972. The Armenian question is the question between Turkey and the Armenians who define the adverse events which they lived in 1915 in the Ottoman Empire as a genocide. Turkey rejects the claim of genocide about these events. In this thesis, I analyze the approaches of the left in Turkey, the socialist parties and factions in Turkey between 1961 and 1972, on the events that the Armenians in the Ottoman Empire lived in 1915. For this thesis, I researched primarily the left magazines published in Turkey between the years of 1961 and 1972. I benefited also from the memory books about this period. I began to research from the magazine Yön that began to be published in 1961 and the Workers' Party of Turkey (TIP) founded in same year. I continued with the factions of TIP and their magazines. Finally, I researched the views of the armed organizations which were originated from the Revolutionary Youth Federation of Turkey (Dev-Genç) from their defences in the courts and the articles of their leaders. From these sources, I found what then left in Turkey said about the events that the Armenians lived in the Ottoman Empire in 1915 and analyzed their discourses. As a result, I observed that until TKP/ML which founded in 1972, there is no organization recognized the Armenian massacre and claimed that a genocide happened in Turkey and Turkish nationalism has a dominance in the left of Turkey.