Kişisel veri işleme şartlarından açık rıza
Explicit consent as a personal data processing condition
  1. Tez No: 782191
  2. Yazar: MUHAMMED ESAT GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN DUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günlük hayatımızda sürekli olarak sayıları artan kişisel veri ihlalleri göz önüne alındığında kişisel verilerin korunmasının önemi de daha çok anlaşılmaktadır. Bireylerde artan farkındalığın da bir sonucu olarak kişisel verilerin işlenmesinin hukuka uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Açık rıza da söz konusu veri işleme süreçlerini hukuka uygun hale getiren ve kişisel verilerin korunması disiplininin en önemli kavramlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda“Kişisel Veri İşleme Şartlarından Açık rıza”başlıklı çalışmamızda 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile hayatımıza giren en önemli kavramlardan biri olan açık rıza üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the constantly increasing number of personal data breaches in our daily lives, the importance of protecting personal data is understood more. As a result of the increasing awareness in individuals, the necessity of processing personal data in accordance with the law comes to the fore. Explicit consent is one of the most important concepts of the discipline of personal data protection, which ensures that data processing processes become lawful. In this context, the study titled“Explicit Consent as a Personal Data Processing Condition”, explicit consent, which is one of the most important concepts that entered our lives with the Law on Protection of Personal Data No. 6698, will be emphasized.