Medeni usul hukukunda hükümlerin tavzihi
Clarification of judgements in the law of civil procedure
- Tez No: 782193
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın konusunu“Medeni Usul Hukukunda Hükümlerin Tavzihi”kurumu oluşturmaktadır. Çalışmamız, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kavramsal olarak hükümlerin tavzihi, tanımı, amacı, hukuki niteliği, benzer kurumlarla karşılaştırılması, konusu ve başvurulmasını gerektiren haller ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, hükümlerin tavzihi istemi, şekli, süresi, başvurunun cebrî icraya etkisi, incelenme usulü ve bu inceleme sonucunda verilebilecek olan kararlar ve bu kararlara karşı gidilebilecek olan kanun yolları ile bazı özel durumlarda tavzihin kazanmış olduğu boyut incelenmiştir. Çalışmamız, varmış olduğumuz sonuçlar ve yapmış olduğumuz tespitler ile genel bir değerlendirmeyi içeren sonuç kısmı ile nihayetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Clarification of Judgements in the Law of Civil Procedure”. The study is composed of two chapters. In the first chapter, clarification of the judgements as a concept, its definition, objective, nature and comparison with similar concepts, its subject and the cases that require access to courts for clarification have been considered. In the second chapter, the request for the clarification of the decision, its procedure, time, its effects on the enforcement, the process of examination, the possible decisions at the end of that examination and the legal remedies against these decisions as well as the new dimensions of the clarification in special circumstances have been examined. The study has ended with a conclusion including the consequences, comments and a general evaluaiton made by the author.