A discussion for face-to-face and online in-depth interviews
Yüz yüze ve çevrimiçi derinlemesine görüşmeler için bir tartışma
  1. Tez No: 782210
  2. Yazar: SILACAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YÜKSEL KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Derinlemesine görüşme nitel araştırmaların veri üretme sürecinde en çok tercih edilen veri üretme tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Derinlemesine görüşmeler araştırmacıların katılımcı ile karşılıklı bir ilişki ve bağ kurduğu, beraber veri üretiminde bulunduğu bir yapıya sahiptir. Bu yapı açısından katılımcı ile araştırmacının veri üretim sürecinde yüz yüze iletişim kurması araştırmanın derinliğine etki eden önemli bir faktördür. Ancak araştırma sürecinde yaşanılan farklı toplumsal ya da bireysel süreçler katılımcı ve araştırmacının yüz yüze görüşme yapmasına olanak vermeyebilir. Bu çalışma, bu duruma önemli bir örnek ve tetikleyici olarak ortaya çıkan Covid - 19 Pandemisi'nin yarattığı fiziksel mesafe tedbirlerinin nitel araştırma sürecine etkisinden yola çıkarak, çevrimiçi derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilirken nelerin yaşanabileceğine, hangi durumların daha çok belirginleşebileceğine değinmekte ve bu bilgiler ışığında derinlemesine görüşmelerde katılımcıların nasıl bir performans sergilediğine dair bir bakış açısı sunmaktadır. Bu amaçla araştırma kapsamında yarısı yüz yüze, yarısı çevrimiçi olacak şekilde 24 derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama doğrultusunda görüşmeler arasında karşılaştırmalar yaparak modların görüşmelerin gidişatı ve katılımcı ya da araştırmacı davranışı üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Görüşmelerden yola çıkarak yapılan değerlendirmede katılımcı ile araştırmacı arasındaki etkileşim Goffman'ın kavramlarıyla incelenmiştir. Bu çerçevede katılımcıların görüşme sürecindeki performanslarının hangi faktörlerden etkilendiği irdelenerek nitel araştırma sürecinde hangi ortamda derinlemesine görüşme yapmanın araştırma kalitesi açısından daha yararlı olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In-depth interviews are the most preferred data generation technique in the data generation process of qualitative research. In-depth interviews have a structure in which the researchers establish a mutual relationship and bond with the participant and produce data together. In terms of this structure, face-to-face communication between the participant and the researcher during the data generation process is an important factor affecting the depth of the research. However, different social or individual processes experienced during the research process may not allow the participant and the researcher to interview face to face. Based on the impact of the physical distance measures created by the Covid-19 Pandemic, which emerged as an important example and trigger of this situation, on the qualitative research process, this study addresses what can be experienced while conducting online in-depth interviews, which situations may become more evident, and in the light of this information, it offers a perspective on how the participants perform in in-depth interviews. For this purpose, 24 in-depth interviews were conducted, half face-to-face and half online. In line with this practice, comparisons were made between the interviews and the effects of the modes on the course of the interviews and participant, or researcher behavior were discussed. In the evaluation based on the interviews, the interaction between the participant and the researcher was analyzed with Goffman's concepts. In this framework, the factors affecting the performance of the participants during the interview process were analyzed and it was discussed in which environment in the qualitative research process it is more useful to conduct in-depth interviews in terms of research quality.