Flört şiddeti tutumunun yordayıcısı olarak çelişik duygulu cinsiyetçilik bağlanma stilleri ve kişiler arası bağımlılık
Ambivalent sexism, attachment styles and interpersonal dependence as predictors of dating violence attitude
  1. Tez No: 782224
  2. Yazar: BUSE GÖKÇEN ÇIVGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin flört şiddeti tutumu ile çelişik duygulu cinsiyetçilik, bağlanma stilleri ve kişiler arası bağımlılık arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Ayrıca bu çalışmada, flört şiddeti tutumunun cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyine göre önemli biçimde farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu yaşları 18-54 arasında değişen 209 kadın ve 92 erkek olarak toplam 301 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların 34'ü lise ve 267'si üniversite mezunudur. Katılımcıların 80'i evli, 211 bekar ve 10'u boşanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Flört Şiddeti Tutumu Ölçeği (Terzioğlu, 2016), Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (Sakallı-Uğurlu, 2002), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (Erzen, 2016) Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği (Akın ve diğ., 2016) ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verileri bağımsız örneklem korelasyon analizi, regresyon analizi, t testi ile incelenmiştir. Analizler sonucunda flört şiddeti tutumu ile kaçınan bağlanma ile kararsız bağlanma arasında bir ilişki görülmüştür. Flört şiddeti tutumu ile korumacı cinsiyetçilik, düşmanca cinsiyetçilik ve duygusal bağımlılık arasında bir ilişki bulunurken güvenli bağlanma ve eylemsel bağımlılık arasında bir ilişki bulunmamıştır. Flört şiddeti tutumu kaçınan bağlanma, korumacı cinsiyetçilik ve düşmanca cinsiyetçilik değişkenleri tarafından yordanırken kaygılı kararsız bağlanma ve duygusal bağımlılık değişkenleri tarafından yordanmamaktadır. Ayrıca flört şiddeti tutumu düzeyi cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumuna göre farklılık göstermemektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular alt problemler doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between adults' attitudes towards dating violence and ambivalent sexism, attachment styles and interpersonal addiction. In this study, it was also examined whether the attitude towards dating violence significantly differed according to gender, marital status and education level. The study group consists of a total of 301 participants, 209 women and 92 men. The age of the participants is between 18-54. Thirty-four of the participants were high school graduates and 267 (88.7%) were university graduates. Of the participants, 80 were married, 211 were single and 10 were divorced. Dating Violence Attitude Scale (Terzioğlu, 2016), Paradoxical Sexism Scale (Sakallı-Uğurlu, 2002), Three-Dimensional Attachment Styles Scale (Erzen, 2016) Interpersonal Addiction Scale (Akın ve diğ, 2016) scales were used as data collection tools in the study. As a result of the analysis, a relationship was found between the attitude of dating violence and avoidant attachment and ambivalent attachment. Again, while there was a relationship between the attitude of dating violence and protective sexism, hostile sexism and emotional dependence, there was no relationship between secure attachment and operational dependence. While the dating violence attitude is predicted by the avoidant attachment and emotional attachment variables, it is not predicted by the anxious ambivalent attachment, protective sexism and hostile sexism variables. In addition, dating violence attitude does not differ according to gender, marital status and educational status. The findings obtained from the research were discussed in line with the sub-problems.