Evli bireylerin algıladıkları eş desteği ile öz-şefkat ve öz-yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived spousal support, self-compassion and general self-efficacy of married individuals
  1. Tez No: 782222
  2. Yazar: BUĞRACAN ACIBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin algılanan eş desteği, öz-şefkat ve genel öz-yeterlik düzeyleri arasındaki ilişki incelemiştir. Ek olarak algılanan eş desteği, öz-şefkat ve genel öz-yeterlik düzeyleri cinsiyet ve evlilik süresi açısından incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu son 6 ay içerisinde klinik bir psikiyatrik tanı almamış 288 kadın, 133 erkek olmak üzere toplam 421 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmadaki verilerin elde edilmesinde Eş Desteği Ölçeği (Yıldırım, 2004), Öz-Anlayış Ölçeği (Deniz, Kesici ve Sümer, 2008), Genel Öz-yeterlik Ölçeği (Aypay, 2010) ve sosyo-demografik özelliklere dair bilgi edinmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu'ndan yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri Pearson Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon, Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiş ve araştırmanın soruları sınanmıştır. Araştırma sonucunda algılanan eş desteği, öz-şefkat ve genel öz-yeterlik değişkenleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre algılanan eş desteği, öz-şefkat ve genel öz-yeterliği istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamaktadır. Algılanan eş desteği düzeyi kadınlarda, genel öz-yeterlik düzeyi erkeklerde daha yüksek iken öz-şefkatin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Algılanan eş desteği evlilik süresine göre farklılık gösterirken, öz-şefkat ve genel öz-yeterlik evlilik süresine göre farklılık göstermemektedir. Bulgular ilgili alan yazındaki araştırmalar bağlamında tartışılmıştır. Araştırma sonuçları bağlamında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the correlation between perceived spousal support, self-compassion and general self-efficacy levels of married individuals was investigated. In addition, perceived spousal support, self-compassion and general self-efficacy levels were examined in terms of gender and duration of marriage. The sample of this present study consisted of a total of 447 married individuals who are non-clinical, including 288 women and 133 men. In order to obtain the data in the research, Spousal Support Scale (Yıldırım, 2004), Self-Compassion Scale (Deniz, Kesici ve Sümer, 2008) General Self- Efficacy Scale (Aypay, 2010) was used and also Personal Information Questionary which is developed by the researcher to obtain information about socio-demographic characteristics, was used. The data of the research were analyzed using Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression, Independent Sample t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and the hypotheses of the research were tested. As a result of the research, a statistically significant correlation was found in a positive direction between perceived spousal support, self-compassion and general self-efficacy. According to another finding of the research, perceived spousal support predicts self-compassion and general self-efficacy at a statistically significant level. While the perceived level of spousal support was higher in women and the level of general self-efficacy was higher in men, it was found that self-compassion did not show a significant difference according to gender. While perceived spousal support differs according to the duration of marriage, while self-compassion and general self-efficacy do not. The findings were discussed in the context of the researches in the related field literature. Suggestions were made in the context of the research results.