Farklılaştırılmış öğretim tasarımının 5. sınıf öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlama becerileri ve duyuşsal özellikleri üzerindeki etkisi
The effect of differentiated instruction design on 5th grade students' English reading comprehension skills and affective traits
  1. Tez No: 782240
  2. Yazar: HASRET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5. sınıf İngilizce dersinde farklılaştırılmış öğretime dayalı olarak geliştirilen İngilizce öğretim programının öğrencilerin İngilizce okuduğunu anlama becerileri ve yabancı dil öğretiminin duyuşsal hedeflerini gerçekleştirme üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem esas alınmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel bölümünde ise durum çalışması kullanılmıştır. Asıl uygulama öncesi, bir devlet ortaokulunda, bir beşinci sınıfta pilot uygulama gerçekleştirilmiş ve asıl uygulamaya yönelik dönüt alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu başarı düzeyi“alt”olan bir ortaokulun iki beşinci sınıfı oluşturmuştur. Eşitlenmemiş kontrol gruplu desen yöntemiyle iki sınıf deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Gruplarda öğretimin uygulanması ön test ve son test uygulamasıyla birlikte on hafta sürmüştür. Deney grubuna farklılaştırılmış öğretime dayalı olarak hazırlanmış program uygulanırken kontrol grubunda mevcut öğretim programı uygulanmıştır. Öğretimin farklılaştırılmasından önce, öğrencilerin öğrenme profilleri incelenmiştir. Bu aşamada öğrencilerin öğrenme stilleri Marmara Öğrenme Stilleri Ölçeği aracılığıyla belirlenmiştir. Deneysel işlem süresince, farklılaştırılmış öğretimin uygulandığı grupta içerik, süreç ve ürün farklılaştırılmıştır. Araştırmada veriler karma araştırma yöntemi ile toplanmıştır. Programların uygulanması öncesinde her iki gruba da İngilizce Okuma Becerisi Başarı Testi ve Çocuklara Yabancı Dil Öğretiminin Duyuşsal Hedefleri Ölçeği, uygulama öncesi ön test, program uygulanmasından sonra son test ve programın uygulanışından dört hafta sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Deney grubunda uygulama sürecinde öğrenciler yansıtıcı günlüklerine programla ilgili duygu ve değerlendirmelerini yazmışlardır. Deney grubundaki uygulama sürecine araştırmacı gözlemi olarak katılmıştır. Ayrıca öğretmen, uygulama süreinde saha notu tutmuştur. Programın uygulanmasından sonra deney grubunda belirlenen öğrencilerle uygulanan programa ilişkin algı ve duyguları ile ilgili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler karma araştırma yöntemi ile toplanmıştır. Nicel veriler İngilizce okuma becerisi başarı testi ve çocuklara yabancı dil öğretiminin duyuşsal hedefleri ölçeği aracılığıyla nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu, yansıtıcı günlükler ve saha notları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler, gruplararası farklılıkları ölçmek için iki yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, farklılaştırılmış öğretime dayalı olarak geliştirilen İngilizce öğretim programının deney grubu öğrencilerinin İngilizce okuma becerisi başarılarını artırdığını ve duyuşsal özelliklerine olumlu katkı sağladığını göstermiştir. Farklılaştırılmış öğretime dayalı işlenen İngilizce derslerindeki etkinliklerin öğrencilerin, ilgi, motivasyon ve derse katılımını artırdığı ve dersi ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmiştir. Farklılaştırılmış öğretim öğrencilerin başarısını ve duyuşsal özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İngilizce Öğretimi, Okuma Becerisi, Farklılaştırılmış Öğretim, Program Değerlendirme, Duyuşsal Özellikler
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of the English curriculum based on differentiated instruction in the 5th grade English lesson on the students' English reading comprehension skills and the attainment of the affective objectives of foreign language teaching. Mixed methodology design was used in the research. Quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used in the quantitative part of the research, and case study was used in the qualitative part. Before the main implementation, a pilot implentation was carried out in a fifth grade in a public secondary school and feedback for the main implementation was received. The study group consisted of two fifth graders of a secondary school with“low”success level. With the unequaled control group design method, two classes were determined as the experimental and control groups. The implementation lasted ten weeks including the pre-test and post-test. While the curriculum based on differentiated instruction was implemented to the experimental group, the current curriculum was implemented to the control group. Before the differentiation of instruction, the learning profiles of the students were examined. At this stage, the learning styles of the students were determined through the Marmara Learning Styles Scale. During the experimental process, the content, process and product were differentiated in the group in which differentiated instruction was implemented. The data in the study were collected by mixed research method. Before the implementation of the curricula, English Reading Skills Achievement Test and Primary EFL Affective Objectives Scale were applied to both groups as a pre-test before the implementation, a post-test after the implementation, and a retention test four weeks after the implementation. During the implementation process in the experimental group, the students wrote their feelings and evaluations about the program in their reflective journals. The researcher participated in the implementation process in the experimental group as observer. In addition, the teacher took field notes during the implementation process. After the implementation of the program, interviews were conducted with the students chosen from the experimental group about their perceptions and feelings on the curriculum implemented. The data in the study were collected through mixed research method. Quantitative data were collected through English Reading Skills Achievement Test and Primary EFL Affective Objectives Scale, while qualitative data were collected through semi-structured interview form, observation form, reflective journals and field notes. Quantitative data were analyzed using two-way ANOVA to determine the intergroup differences. Qualitative data were analyzed using content and descriptive analysis techniques. As a result of the research, it was revealed that the English teaching curriculum based on differentiated instruction increased the English reading skill achievement of the experimental group students and contributed positively to their affective traits. The activities in English lessons based on differentiated instruction increased students' interest, motivation and participation in the lesson and made the lesson interesting and fun. Differentiated instruction positively affected students' success and affective traits. KEYWORDS: Teaching English, Reading Skills, Differentiated Instruction, Curriculum Evaluation, Affective Traits