Sağlık çalışanlarında yaşanan iş-aile ve aile-iş çatışmasının aile tatmini ile iş performanslarına etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study on determining the effects of work-family and family-work conflict in health care professionals on family satisfaction and job performance
  1. Tez No: 782245
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sağlık hizmetlerinin etkinliği, verimliliği ve kalitesi 'insan performansına bağlıdır. İnsan gücünün iş performansı ise kişisel özelliklerden, çalışma ortamı ve koşullarından ve diğer çalışanların tutum ve davranışlarından etkilenmektedir. Bu araştırmanın amacı, işteki performans ile işin tanımlanması ve iş üzerindeki hakimiyet durumu, aile-iş çatışmasında özyeterlik düzeyi, iş-aile çatışmasında özyeterlik düzeyi ve ailenin tatmini arasındaki ilişkinin tespit edilmesi, bir diğer amaç ise, işteki performans, işin tanımlanması ve iş üzerindeki hakimiyet durumu, aile-iş çatışmasında özyeterlik düzeyi, iş-aile çatışmasında özyeterlik düzeyi ve ailenin tatmini ile kişisel özellikler arasında anlamlı farklılığın tespit edilmesidir. Çalışma kesitsel tipte bir alan çalışmasıdır. Tokat ili sağlık personeli olarak görev yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 495 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, işteki performans ile işin tanımlanması ve iş üzerindeki hakimiyet durumu, aile-iş çatışmasında özyeterlik düzeyi ve ailenin tatmini arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş iken iş-aile çatışması ile özyeterlik arasında negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness, efficiency and quality of health services depend on 'human power'. Work performance of human power is affected by personal characteristics, working environment and conditions, and attitudes and behaviors of other employees. The aim of this research is to determine the relationship between job performance and job definition and dominance over the job, self-efficacy level in family-work conflict, self-efficacy level in work-family conflict, and family satisfaction. The aim of this study is to determine a significant difference between personal characteristics and family status, self-efficacy level in family-work conflict, self-efficacy level in work-family conflict, and family satisfaction. The study is a cross-sectional field study. The research group consists of 495 people who work as health personnel in the province of Tokat and voluntarily participated in the study. In this study, it was determined that there was a positive significant relationship between performance at work and job definition and dominance over the job, self-efficacy level in family-work conflict, and family satisfaction, while a negative relationship was found between self-efficacy level in work-family conflict.