Fiziksel modeller yardımıyla sınıf öğretmenlerine temel astronomi konularının öğretimi
Teaching basic astronomy subjects to class teachers with the help of physical models
- Tez No: 782244
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin temel astronomi konularındaki hazır bulunuşluklarının belirlenmesi ve İlköğretim hayat bilgisi ve fen bilimleri derslerinin Öğretim Programında yer alan temel astronomi konularının fiziksel modeller kullanılarak sınıf öğretmenlerinin temel astronomi konularındaki başarılarının değişiminin araştırılmasıdır. Kolay ulaşılabilir örneklem tekniği kullanılarak yapılan bu çalışmada, araştırmanın örneklemini 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Samsun ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan gönüllü 30 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Uygulanan bu eğitim modeli ile öğretmenler temel astronomi konularını yaparak ve yaşayarak öğrenmiş ve sürece aktif bir şekilde katılmışlardır. Karma araştırma yöntemi tercih edilen bu çalışmada, nicel veriler zayıf deneysel desen ile gerçekleşmiştir. Ön test, son test ve kalıcılık testi uygulanmıştır. Nitel verileri ise Astronomi Başarı Testi içerisinde yer alan 1,4,6, ve 8. sorularda yer alan açık uçlu sorular ve araştırma öncesinde hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen nicel ve nitel veriler birleştirme (çeşitleme) deseni tercih edilerek analiz edilmiştir. Nicel veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin bazı temel astronomi konularında hazır bulunuşluklarının düşük olduğu görülmüştür. Bunun yanında tek gruba ait ön test-son test değerleri arasında anlamlı bir fark olduğu ve modellerle yapılan etkinlik öğretmenlerin akademik başarısını arttırdığı görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkarak, İlköğretim hayat bilgisi ve fen bilimleri derslerinin müfredatlarında yer alan temel astronomi konularının öğretiminde, öğrencilerin öğretimde aktif olacağı şekilde fiziksel model kullanımının etkili olacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the readiness of classroom teachers for basic astronomy subjects and to investigate the change in classroom teachers' achievements in basic astronomy subjects by using physical models of basic astronomy subjects in the Primary Education Life Sciences and Science Education Program. . In this study, which was carried out using an easily accessible sampling technique, the sample of the research consists of 30 classroom teachers who work voluntarily in Samsun or schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. This education model was implemented with teachers' learning by doing basic astronomy subjects and their active participation in the process. In this study, Karma's research method was preferred, and quantitative data were carried out with a weak treatment design. Pre-test, post-test and permalinkity test are applied. Qualitative data are included in fields 1, 4, 6 and 8 in the Astronomy Achievement Test. There are open-ended questions prepared before the research form and open-ended questions in the semi-structured interview forms. Quantitative and qualitative data (diversification) obtained from the research were compiled in the analysis by prefessioning the design. Your analysis of quantitative data with SPSS 21.0 package program. Qualitative data are analyzed using the content analysis technique. As a result of the analysis, it was determined that the readiness of the teachers in some basic astronomy subjects was low. In addition, there was a significant difference between the test values of only one group and it was seen that the activity with models increased the academic success of the teachers. Based on these results, it is suggested that the use of physical models will be effective in teaching basic astronomy subjects in primary school life and science curricula, so that students will be active in teaching