Yabancı plakalı motorlu kara taşıtlarının sebep olduğu zararların tazmini amacıyla oluşturulan yeşil kart sistemi
For the compensation of damages caused by motor vehicles with foreing li̇cense plates the green card system
- Tez No: 782247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yeşil Kart Sistemi, motorlu araçlarla turistik ve/veya ticari amaçla karayoluyla gerçekleşen ülkelerarası dolaşım esnasında oluşabilecek kazalarda, yabancı plakalı motorlu araçlarca üçüncü kişilerin mallarına ve beden tamlıklarına verilen zararların güvenceye alınması amacıyla oluşturulmuştur. Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında, sisteme üye ülkelerde geçerli olmak üzere düzenlenen“Yeşil Kart”, zorunlu trafik sigorta poliçesine eşdeğer nitelikte bir belgedir. Kazanın gerçekleştiği ülkede yürürlükte bulunan mevzuat doğrultusunda, hasar tarihinde geçerli sigorta limitleri dahilinde ve kusur esasına göre sebebiyet verilen zarar karşılanmaktadır. Üye ülkelerde geçerlilik yönünden sorunsuz işleyen sistemde, zararın gerçekleştiği ülkenin mevzuatının uygulanması nedeniyle, tazmin edilen teminat türleri ve limitleri farklılıklar göstermektedir. 2020 yılından itibaren bu farklılıklara beyaz kâğıda basılı yeşil kart düzenlenmesi de eklenmiştir. Çalışmada Yeşil Kart Sistemi, Türkiye ve sisteme üye diğer ülkelerde uygulanması ile karşılaşılan farklılıklara ve sorunlara da işaret edilerek anlatılmış, yabancı plakalı motorlu araç kavramının sisteme kattığı yabancılık unsuru nedeniyle, MÖHUK düzenlemeleri kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Green Card System was established in order to compensate for the damage caused the property and bodily integrity of third parties by motor vehicles with foreing license plates, in accidents that may occur during inter-county movement by road for touristic and/or commercial purposes. The“Green Card”, which is valid in member countries of the system in Europe, Asia and Africa, is a document equivalent to a compulsory traffic insurance policy. In line with the legislation in force in the country where the accident occured, the damage caused is covered within the insurance limits valid on the date of damage and on the basis of fault. In the System which operates smoothly in terms of validity in member countries, the types and limits of coverage indemnified vary due to the application of the legislation of the country where the damage is incurred. As of 2020, the issuance of the green card printed on white paper has been added to these differences. In the study, the Green Card System is explained by pointing out the diferences and problems encountered with its implementation in Turkey and other member countries of the system, and the concept of motor vehicles with foreign license plates is analyzed within the scope of the provisions of the MÖHUK due to the foreingnness element that the concept of foreign - registered motor vehicles adds to the system.