Okul müdürlerinin ders denetimine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on principals' course supervision
- Tez No: 782250
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ASLANARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eğitim sisteminin en küçük yapısı olan okullarda eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumlu olan okul müdürlerinin yönetimsel işlerinin yanında denetim görevleri de bulunmaktadır. Eğitimin kalitesinin artması ve geliştirilmesinde önemli yeri olan ders denetiminin gerçekleştirilmesinde okul müdürlerinin de yetkili olması okul müdürlerinin gerçekleştirdiği denetim faaliyetlerini araştırmaya açık hale gelmiştir. Bu araştırmanın amacı da okul müdürlerinin ders denetimi ile ilgili öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Okul müdürlerinin ders denetimi yeterlilikleri hakkında öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Düzce ilinde görev yapan meslekte yirmi yılını doldurmuş, idareciler ve denetmenler tarafından alanında yetkin gösterilen sınıf öğretmenleri ile gerçekleştirilen çalışmada dört adet açık uçlu soru ve bu soruların içinde bulunan alt sorular ile oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yaklaşımına göre analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonrası bulgular okul müdürlerinin halihazırda yaptıkları ders denetimi, okul müdürlerinin ders denetimi yeterlilikleri, müfettişlerin ders denetimini bırakmasının denetim faaliyetlerine etkisi ve öğretmenlere göre etkili ders denetimi temaları altında toplanmıştır. Yapılan çalışmada okul müdürlerinin ders denetimini formaliteden gerçekleştirdiği, yapılan denetimlerin etkisiz ve profesyonellikten uzak olduğu belirlenmiştir. Ayrıca okul müdürlerinin öğretmenlerle iç içe olması denetim faaliyetlerinin sürekli hale gelmesini sağlamaktadır. Bu durum nedeniyle öğretmenler okul müdürlerinin ders denetimi yapmasını tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
In schools, which are the minor structure of the education system, school principals, who are responsible for education and training activities, have supervisory duties besides their administrative responsibilities. The competencies of school principals have become open to research after school principals became authorized to supervise courses, which has an important place in increasing and improving the quality of education. This study aims to reveal teachers' opinions about the course supervision competencies of school principals. In this study, which was conducted to reveal teachers' opinions about the course supervision competencies of school principals, the case study design, one of the qualitative research methods, was used. Classroom teachers who have completed twenty years in the profession in Düzce and shown to be competent in their fields by the administrators and supervisors received four open-ended questions and a semi-structured interview with follow-up questions. The data obtained as a result of the interviews with the teachers were analyzed and interpreted according to the descriptive and content analysis approach. After the analysis of the data, the results were gathered under the themes of the current course supervision of the school principals, the course supervision competencies of the school principals, the effect of the inspectors leaving the course supervision on the supervision activities, and adequate course supervision according to the teachers. This study determined that the school principals carried the course supervision out of formality, and the inspections were ineffective and far from professionalism. In addition, the fact that the school principals are intertwined with the teachers ensures that the supervision activities become continuous. Consequently, teachers prefer school principals to supervise the course.